Nawożenie to podstawowa czynność związana z hodowlą roślin i warzyw. Niezależnie od ich przeznaczenia i celu, dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych nawozów możemy zwiększyć ilość naszych plonów oraz poprawić ich jakość. Jednym z najchętniej stosowanych sposobów nawożenia jest tak zwane nawożenie dolistne. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość nawozów dolistnych, jak przebiega proces ich aplikacji oraz dlaczego warto je stosować.
Rodzaje i technologie nawożenia
Wśród najczęściej stosowanych form nawożenia, wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów:
– nawożenie przedsiewne – stosowane przed momentem zasiania rośliny. Polega na wprowadzaniu nawozu w ziemię, na przykład za pomocą orki lub bronowania,
– nawożenie siewne – stosowane jest w momencie zasiewania nasion,
– nawożenie pogłówne – stosowane jest w czasie wzrostu roślin; do tej kategorii zaliczamy nawożenie dolistne,
– nawożenie donasienne, polegające na nasączaniu nasion za pomocą odpowiednich roztworów.
Nawożenie dolistne – kiedy i jak warto stosować?
Nawożenie dolistne uważane jest za szybką metodę uzupełniania braków i niedoborów najważniejszych składników odżywczych. Dotyczy to niemal wszystkich sytuacji niedoborów, niezależnie od przyczyny ich wystąpienia – takich jak susze, działanie szkodników, nieodpowiedniej jakości gleba, nadmiernie spowolniona mineralizacja. W każdym przypadku, użycie nawozów dolistnych może być rozwiązaniem problemu słabo odżywionych roślin.
Warto podkreślić, że nawożenie dolistne jest szczególnie pomocne w dostarczaniu roślinom takich pierwiastków jak: bor, mangan, żelazo, molibden, cynk i miedź. Są one przyswajane przez rośliny właśnie drogą dolistną. W mniejszym zakresie przyswajane mogą być także: azot, potas, magnez, fosfor i siarka (rozbudowaną ofertę nawozów proponuje: adob.com.pl)
W przypadku innych składników odżywczych i pierwiastków – są one pobierane przez rośliny przede wszystkim za pomocą systemów korzeni.
Skuteczność nawozów dolistnych
Nawozy dolistne wykazują różny stopień skuteczności w trosce o wzrost roślin. Wiele osób zupełnie niesłusznie uważa, że nawozy dolistne są mniej efektywne niż inne formy nawożenia. Jest to przekonanie błędne, które może wynikać z nieznajomości samej specyfiki i przeznaczenia tych nawozów.
Przede wszystkim należy więc podkreślić, że nawozy dolistne stosowane są jako środek uzupełnienia brakujących składników odżywczych. Tempo ich przyswajania może być dość szybkie, zwłaszcza gdy porównamy działanie nawozów dolistnych z nawozami doglebowymi.
Z drugiej jednak strony – nawozy dolistne mają bardzo ograniczone „pole działanie” – powierzchnia liścia jest niewielka, a umieszczony na nim nawóz może zostać spłukany przez opady atmosferyczne. Z tego powodu, nawozy dolistne stosuje się jako „uzupełnienie” nawozów systemowych.