Wraca moda na monochromatyczne wnętrza

0
2277
Wraca moda na monochromatyczne wnętrza

Monochromatyczne aranżacje wnętrz to jeden z topowych trendów tego sezonu. Urządzenie mieszkania w tym stylu wymaga trochę wprawy i kreatywności, ale efekt potrafi przejść najśmielsze oczekiwania. Zdradzamy, jakie triki aranżacyjne pomogą nam stworzyć monochromatyczne wnętrze pełne głębi i charakteru.

Monochromatyczne wnętrza – co trzeba o nich wiedzieć?

Styl monochromatyczny w aranżacjach wnętrz uchodzi za jeden z najtrudniejszych, choć przecież opiera się na dość prostych zasadach. Otóż zgodnie z jego wyznacznikami wszystkie elementy wystroju pomieszczenia, począwszy od ścian, podłóg i ram okiennych, po najdrobniejsze dodatki i dekoracje, powinny być podporządkowane jednej tylko wybranej barwie bazowej. Aranżację różnicuje się za pomocą odcieni oraz nasycenia tego samego koloru, dbając o to, by całość pozostała spójna i estetyczna.

Spotykając się z takimi założeniami, można odnieść wrażenie, że monochromatyczne wnętrza są monotonne. Nic bardziej mylnego – umiejętnie dobrany kolor bazowy, dodatki w bliskich mu odcieniach i towarzyszące im faktury sprawiają, że monochromatyczne wnętrza nabierają głębi i ostrości.

Jak wybrać kolor bazowy

Jak wybrać kolor bazowy?

Wybór odpowiedniego koloru bazowego to klucz do udanej aranżacji w monochromatycznym klimacie. Pamiętajmy, by pod uwagę brać nie tylko indywidualne preferencje, ale i to, jak poszczególne barwy oddziałują na nasz nastrój i samopoczucie. Warto też pamiętać, że kolory, takie jak czerwień czy pomarańcz działają pobudzająco, więc niezbyt nadają się do sypialni. Tego rodzaju kolory mogą wprowadzać wrażenie chaosu, utrudniać zasypianie, a w efekcie potęgować uczucie zmęczenia. Z kolei odcienie niebieskiego, subtelne szarości oraz delikatne beże działają uspokajająco i świetnie sprawdzają się w domowej przestrzeni wypoczynkowej.

W kuchni i jadalni warto postawić na optymistyczne pomarańcze lub radosne odcienie żółtego. Duże pole do popisu dają także neutralne kolory ziemi, zwłaszcza biele, brązy i szarości – idealne do monochromatycznych wnętrz w stylu skandynawskim. Wbrew pozorom to właśnie dzięki takim barwom najłatwiej uniknąć nudy i monotonii we wnętrzu.

Tonacje i odcienie w monochromatycznych aranżacjach

Istotą stylu monochromatycznego jest umiejętne operowanie tonacją i nasyceniem koloru bazowego oraz jego odcieniami. Możemy zdecydować się właściwie na dowolną paletę, ale warto wziąć pod uwagę, że to barwy neutralne dają duże pole do popisu i to one cieszą się największą popularnością w monochromatycznych aranżacjach. Kuchnie w tym stylu urządza się przeważnie na modłę skandynawską, gdzie tło stanowią białe lub szare ściany, a meble kuchenne są od nich o kilka tonów ciemniejsze albo jaśniejsze.

Tonacje i odcienie w monochromatycznych aranżacjach

To właśnie w tym tkwi cały urok i estetyka monochromatycznych wnętrz. Wykorzystując różne warianty koloru bazowego i zmieniając jego intensywność, dodajemy wyrazistości i charakteru całej przestrzeni. Warto wykorzystywać do tego także dodatki i akcesoria, takie jak obicia krzeseł w jadalni albo dekoracyjne zasłony i poduchy w salonie czy narzuta na łóżko w sypialni.

Zabawa fakturą, czyli przełamywanie monotonii

Urządzając monochromatyczne wnętrza, warto wykorzystywać różne materiały i faktury, bo to właśnie dzięki nim najłatwiej uniknąć wrażenia nudy i monotonii. Elementy matowe można łączyć z błyszczącymi, a wybrany kolor bazowy równie dobrze sprawdzi się na ścianach, jak i miękkim dywanie shaggy czy obiciach foteli. Monochromatyczne aranżacje mogą składać się też z mebli oraz dodatków w różnych stylach wnętrzarskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by subtelny minimalizm pomieszać tutaj z elementami typowymi dla scandi, retro, a nawet glamour.

Co więcej, zdyscyplinowane pod względem kolorystyki monochromatyczne aranżacje pozwalają na dość dużą dowolność w kwestii materiałów. W naszych wnętrzach może znaleźć się zarówno szkło i beton dekoracyjny, jak i drewno, skóra, wiklina albo tkaniny lniane czy bawełniane. Wnętrze ożywić mogą także wzory i desenie, oczywiście utrzymane w obranej palecie barw. Lekko zróżnicowane tonacje tego samego koloru znakomicie podkreślą detale, takie jak słoje drewna na stole, wyrazistą fakturę zasłon czy mozaikę na dywanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here