Monochromatyczne aranżacje wnętrz to jeden z topowych trendów tego sezonu. Urządzenie mieszkania w tym stylu wymaga trochę wprawy i kreatywności, ale efekt potrafi przejść najśmielsze oczekiwania. Zdradzamy, jakie triki aranżacyjne pomogą nam stworzyć monochromatyczne wnętrze pełne głębi i charakteru.
Monochromatyczne wnętrza – co trzeba o nich wiedzieć?
Styl monochromatyczny w aranżacjach wnętrz uchodzi za jeden z najtrudniejszych, choć przecież opiera się na dość prostych zasadach. Otóż zgodnie z jego wyznacznikami wszystkie elementy wystroju pomieszczenia, począwszy od ścian, podłóg i ram okiennych, po najdrobniejsze dodatki i dekoracje, powinny być podporządkowane jednej tylko wybranej barwie bazowej. Aranżację różnicuje się za pomocą odcieni oraz nasycenia tego samego koloru, dbając o to, by całość pozostała spójna i estetyczna.
Spotykając się z takimi założeniami, można odnieść wrażenie, że monochromatyczne wnętrza są monotonne. Nic bardziej mylnego – umiejętnie dobrany kolor bazowy, dodatki w bliskich mu odcieniach i towarzyszące im faktury sprawiają, że monochromatyczne wnętrza nabierają głębi i ostrości.
Jak wybrać kolor bazowy?
Wybór odpowiedniego koloru bazowego to klucz do udanej aranżacji w monochromatycznym klimacie. Pamiętajmy, by pod uwagę brać nie tylko indywidualne preferencje, ale i to, jak poszczególne barwy oddziałują na nasz nastrój i samopoczucie. Warto też pamiętać, że kolory, takie jak czerwień czy pomarańcz działają pobudzająco, więc niezbyt nadają się do sypialni. Tego rodzaju kolory mogą wprowadzać wrażenie chaosu, utrudniać zasypianie, a w efekcie potęgować uczucie zmęczenia. Z kolei odcienie niebieskiego, subtelne szarości oraz delikatne beże działają uspokajająco i świetnie sprawdzają się w domowej przestrzeni wypoczynkowej.
W kuchni i jadalni warto postawić na optymistyczne pomarańcze lub radosne odcienie żółtego. Duże pole do popisu dają także neutralne kolory ziemi, zwłaszcza biele, brązy i szarości – idealne do monochromatycznych wnętrz w stylu skandynawskim. Wbrew pozorom to właśnie dzięki takim barwom najłatwiej uniknąć nudy i monotonii we wnętrzu.
Tonacje i odcienie w monochromatycznych aranżacjach
Istotą stylu monochromatycznego jest umiejętne operowanie tonacją i nasyceniem koloru bazowego oraz jego odcieniami. Możemy zdecydować się właściwie na dowolną paletę, ale warto wziąć pod uwagę, że to barwy neutralne dają duże pole do popisu i to one cieszą się największą popularnością w monochromatycznych aranżacjach. Kuchnie w tym stylu urządza się przeważnie na modłę skandynawską, gdzie tło stanowią białe lub szare ściany, a meble kuchenne są od nich o kilka tonów ciemniejsze albo jaśniejsze.
To właśnie w tym tkwi cały urok i estetyka monochromatycznych wnętrz. Wykorzystując różne warianty koloru bazowego i zmieniając jego intensywność, dodajemy wyrazistości i charakteru całej przestrzeni. Warto wykorzystywać do tego także dodatki i akcesoria, takie jak obicia krzeseł w jadalni albo dekoracyjne zasłony i poduchy w salonie czy narzuta na łóżko w sypialni.
Zabawa fakturą, czyli przełamywanie monotonii
Urządzając monochromatyczne wnętrza, warto wykorzystywać różne materiały i faktury, bo to właśnie dzięki nim najłatwiej uniknąć wrażenia nudy i monotonii. Elementy matowe można łączyć z błyszczącymi, a wybrany kolor bazowy równie dobrze sprawdzi się na ścianach, jak i miękkim dywanie shaggy czy obiciach foteli. Monochromatyczne aranżacje mogą składać się też z mebli oraz dodatków w różnych stylach wnętrzarskich. Nic nie stoi na przeszkodzie, by subtelny minimalizm pomieszać tutaj z elementami typowymi dla scandi, retro, a nawet glamour.
Co więcej, zdyscyplinowane pod względem kolorystyki monochromatyczne aranżacje pozwalają na dość dużą dowolność w kwestii materiałów. W naszych wnętrzach może znaleźć się zarówno szkło i beton dekoracyjny, jak i drewno, skóra, wiklina albo tkaniny lniane czy bawełniane. Wnętrze ożywić mogą także wzory i desenie, oczywiście utrzymane w obranej palecie barw. Lekko zróżnicowane tonacje tego samego koloru znakomicie podkreślą detale, takie jak słoje drewna na stole, wyrazistą fakturę zasłon czy mozaikę na dywanie.