Tygrysówka jest egzotyczną rośliną cebulową o kolorowych, efektownych kwiatostanach. Choć wywodzi się na z cieplejszych części kontynentu amerykańskiego, jej uprawy coraz częściej podejmują się także polscy ogrodnicy. Jeżeli chcemy, żeby tygrysówka stała się ozdobą naszych rabat kwiatowych, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat jej uprawy.
Istotne informacje na temat tygrysówki
Tygrysówka (inna funkcjonująca nazwa tej rośliny to tygryska) to cebulowa roślina dekoracyjna, którą w naturalnym środowisku można podziwiać przede wszystkim a Ameryce Południowej i Środkowej. Tygrysówka jako część rodziny kosaćcowatych jest blisko spokrewniona z pięknie pachnącymi irysami i frezjami. Częścią podziemną tygrysówki są bulwy pokryte tuniką. Z cebul wyrastają płaskie, zielone, proste i równolegle unerwione liście. Roślinę tę sadzi się w ogrodach dla dekoracyjnych, atrakcyjnie ubarwionych kwiatostanów o ciekawych kształtach. Kwiaty mogą przybierać barwę czerwoną, różową, żółtą, pomarańczową, szkarłatną, białą, a także dwubarwną. We wnętrzu kwiatostanu znajdują się charakterystyczne plamki (przypominają one nieco futro tygrysa). Kwiaty tygrysówki choć bardzo atrakcyjne – nie są trwałe. Kwitną jedynie jeden dzień. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby sadzić te rośliny w większych grupach (wówczas przez dłuższy czas będą nas cieszyły kolorowymi kwiatami). Termin kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do końca sierpnia. Tygrysówki są zazwyczaj sadzone na rabatach kwiatowych, a także w donicach na balkonach i tarasach.
Czy uprawa tygrysówki jest trudna?
Uprawa tygrysówki nie musi być trudna, jeżeli postaramy się zapewnić tej roślinie optymalne warunki w naszym ogrodzie. Cebule tygrysówki nie mają wystarczającej odporności na niskie temperatury, żeby przetrwać mroźną, polską zimę, dlatego klasyfikuje się jako cebule do nasadzeń wiosennych.
Cebule tygrysówki należy sadzić na początku maja (a jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają – nawet pod koniec kwietnia). Warto wybrać dla tej rośliny stanowisko dobrze nasłonecznione i przewiewne. Odpowiednie podłoże jest zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i stale wilgotne. Jeżeli nie dysponujemy najlepszej jakości glebą, przed posadzeniem tygrysówki dobrze jest ją wzbogacić nawozem organicznym lub kompostem.
Cebule tygrysówki dobrze jest sadzić w specjalnych koszyczkach (wykonanych z plastiku lub metalu), które zabezpieczą je przed atakami szkodników, a także ułatwią ich późniejsze wykopanie. Ważne jest, żeby sadzić cebule tygrysówki każdego sezonu w innym miejscu. Nie powinna ona rosnąć także na stanowiskach, gdzie w ubiegłych latach rosły inne rośliny z rodziny kosaćcowatych.
Tygrysówkę rozmnaża się poprzez cebule przybyszowe
Wskazówki dotyczące pielęgnacji tej rośliny
Jednym z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tygrysówki jest podlewanie. Należy podlewać ją obficie, pamiętając jednak, żeby nie moczyć jej liści i kwiatów.
Pamiętajmy także o nawożeniu nawozami do roślin kwitnących, przycinaniu rośliny i regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.
Kupujemy najlepsze cebule tygrysówki
Cebule tygrysówki kupimy w sklepie ogrodniczym (stacjonarnym lub internetowym) o bogatym asortymencie. Jeżeli zamawiamy cebule przez internet i nie mamy szansy się im przyjrzeć – najbezpieczniej jest je kupić od renomowanych, polskich producentów (ich cebule pochodzą tylko i wyłącznie z kontrolowanych upraw i charakteryzują się najwyższą jakością). Do sadzenia najlepiej nadają się cebule duże, jędrne, bez przebarwień, pleśni i uszkodzeń mechanicznych.