Agapant – afrykańska lilia do polskiego ogrodu

0
157
Agapant

Agapant to roślina dekoracyjna, która została sprowadzona aż z Afryki. Jest uprawiany ze względu na duże, wyjątkowo efektowne kwiatostany (które dodatkowo wydzielają przyjemny zapach. Można go sadzić na rabatach kwiatowych, a także na balkonach i tarasach. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się zamówić cebule agapantu?

Agapant – najważniejsze informacje o roślinie

Agapant afrykański (znany również pod nazwą lilia afrykańska lub agapant biały) to ozdobna roślina cebulowa, która wchodzi w skład rodziny amarylkowatych (podobnie jak czosnek, ifejon czy nerina). Agapant w naturze występuje wyłącznie w Afryce Południowej. Jako popularna roślina ozdobna jest on spotykany w wielu krajach świata. Roślina ta charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do 80-100 centymetrów wysokości. Jego liście są długie, twarde, równowąskie, matowo-zielone, kształtem przypominające miecze. Pędy kwiatostanowe są wysokie i bezlistne. Agapant uprawiany jest dla dekoracyjnych kwiatów zebranych w kuliste kwiatostany. W kwiatostanie znajdują się liczne, dzwonkowate kwiaty osadzone na długich szypułkach. Zazwyczaj przybierają one barwę niebieską, fioletową lub białą. Ich zaletą jest także przyjemny zapach. Agapant to roślina miododajna, która przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i może trwać nawet do września. Agapanty w Polsce sadzone są na rabatach kwiatowych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rośliny te są często wykorzystywane we florystyce.

Agapant – warunki uprawy

Zanim zamówimy cebule agapantów powinniśmy zapoznać się z warunkami uprawy tych roślin. Dla lilii afrykańskiej dobrze jest zarezerwować stanowisko słoneczne i ciepłe (dzięki temu będą kwitły obficie; w cieniu mogą nie zakwitnąć wcale), osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby je położyć lub połamać.

afrykańska lilia

Jeżeli chodzi o podłoże – najlepiej sprawdzi się gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, zasobna w składniki pokarmowe, stale umiarkowanie wilgotna (jednak w żadnym wypadku nie podmokła), o pH bliskim obojętnemu.

W przypadku, gdy chcemy uprawiać agapanty w domu lub na balkonie – wybierzmy dla nich niewielkie doniczki (roślina ta dobrze się czuje, gdy jej korzenie napotykają na bariery). Pamiętajmy też, że lilia afrykańska nie lubi zbyt częstego przesadzania.

Agapanty to rośliny duże, dlatego sadząc je w większych skupiskach musimy pamiętać o zachowaniu około 50-centymetrowej odległości pomiędzy sadzonkami.

Jako, że roślina nie posiada odporności na mróz, jesienią jej cebule należy wykopać.

Agapant – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje afrykańska lilia?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku agapantów jest regularne podlewanie. Warto jest także usuwać przekwitłe kwiatostany.

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest słabej jakości, warto jest ją wzbogacić odpowiednimi nawozami. Wiosną polecane są nawozy z większą ilością azotu, natomiast latem stawiać na nawozy zawierające więcej potasu i fosforu (mają one pozytywny wpływ na kwitnienie i rozrost korzeni).

Kupujemy pełnowartościowe cebule tej rośliny

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby kupować cebule agapantów od renomowanych, polskich producentów. Odpowiednia do posadzenia cebula jest jędrna, duża, pozbawiona przebarwień i uszkodzeń mechanicznych. Kupując cebule w opakowaniu koniecznie sprawdźmy czy nie jest ono wyblakłe – jest to bowiem sygnał, że zbyt długo przebywało na słońcu, co może mieć negatywny wpływ na zdolność cebul do kiełkowania. Upewnijmy się ponadto termin ważności znajdujący się na opakowaniu cebul jest aktualny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here