Środki ochrony roślin. Jakie możemy wśród nich wyróżnić grupy?

0
404
Środki ochrony roślin

Rośliny są podstawą naszego wyżywienia. Mimo iż wielu Polaków wciąż chętnie sięga po mięso, to właśnie one są najważniejsze w naszym odżywianiu ze względu na ogromną ilość witamin, minerałów, błonnika i innych związków, które wnoszą do organizmu. Jednak uprawa roślin nie jest prosta. Muszą podlegać specjalnej ochronie i pielęgnacji, aby ich plony były obfite. Zobaczmy zatem, co jest stosowane w tym celu.

Środki ochrony roślin. Czym dokładnie są?

Środki ochrony roślin to ogólna nazwa różnorodnych substancji, które służą do zwalczania czynników chorobotwórczych czy też w inny sposób utrudniających wzrost uprawianych roślin. Ich ogromny wybór można znaleźć pod adresem https://dlaroslin.pl/12132-Srodki-ochrony-roslin–opryski.

Środki ochrony roślin mają różnorodne sposoby działania na poszczególne rodzaje szkodników. W zależności od tego mechanizmu możemy wyróżnić środki:

  • systemowe, które działają na całą roślinę po wchłonięciu,
  • kontaktowe, które pokrywają powierzchnię rośliny i działają w miejscu podania;
  • translaminacyjne, które mają działanie ochronne na blaszki liścia z obu stron; działają dzięki przenikaniu przez tkanki rośliny;
  • doglebowe, które są wprowadzane do podłoża i działają w jego powierzchniowej warstwie w celu zwalczania chwastów;
  • fizyczne, które pokrywają powierzchnię roślin i chronią je przed wnikaniem patogenów do wnętrza tkanek.

Herbicydy

Pierwszą i niezwykle rozpowszechnioną grupę środków ochrony roślin stanowią herbicydy. Działają one na chwasty, czyli inne rośliny, które “wkradają się” na teren upraw i rozwijają, odbierając właściwym roślinom możliwość rozwoju. Herbicydy stosowane w trakcie upraw działają selektywnie, dzięki czemu niszczą wyłącznie chwasty (zazwyczaj wyłącznie chwasty określonego rodzaju, np. tylko dwuliścienne). Z kolei do oczyszczania terenu przed rozpoczęciem nowej uprawy zazwyczaj stosowane są herbicydy totalne, nieselektywne, które niszczą wszystkie roślin na danym obszarze.

Fungicydy

Druga grupa preparatów ochronnych to fungicydy, czyli środki zwalczające grzyby. Działają poprzez różne mechanizmy. Mogą zaburzać funkcjonowanie komórek grzyba, uniemożliwiając jego rozwój. Mogą też wzmacniać odporność rodziny na infekcje grzybicze.

Zazwyczaj rośliny poddawane są opryskom fungicydami zarówno zapobiegawczo, jak i wówczas, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby.

Insektycydy

Ostatnią grupą wyróżnianą wśród podstawowych środków ochrony roślin stanowią insektycydy, czyli preparaty nastawione na walkę z insektami. Niestety owady się niezwykle zróżnicowaną grupą, na dodatek mają wysoką zdolność adaptacji do nowych warunków. Dlatego zwalczanie ich często jest trudne i wymaga wielu zabiegów.

Insektycydy mogą działać wybiórczo na jeden gatunek lub też na kilka gatunków owadów. Ich działanie jest też zróżnicowane pod względem czasu – niektóre insektycydy działają natychmiast, podczas gdy inne przynoszą skutki rozłożone w czasie. Takie działania pozwalają między innymi na odpowiednie dostosowanie oprysków zwalczających szkodniki do rozwoju pomocnych owadów, które nie muszą być niszczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here