Rybki akwariowe – kilka porad dla początkujących hodowców

0
781
Rybki akwariowe

Hodowla rybek akwariowych to hobby uprawiane przez wiele osób w naszym kraju. Jest to zajęcie idealne dla osób w młodym wieku, jak i dorosłych, którzy chcą realizować się w kreatywnym zajęciu. Niewątpliwą zaletą hodowli rybek akwariowych są możliwości aranżacyjne, jakie daje akwarium. Odpowiednio zaaranżowane, potrafi wyglądać naprawdę pięknie, przyciągać wzrok i oddziaływać relaksująco na domowników.

Akwarium od A do Z – czyli jak wybrać rozmiar i rodzaj akwarium

Akwarystyka to hobby stawiające przed swoimi amatorami wiele wyzwań. Pierwszym z nich jest samo zorganizowanie podwodnego królestwa, aranżacja jego przestrzeni, wybór dodatków, a następnie – wybór samych rybek, która staną się jego mieszkańcami.

Zacznijmy od wielkości akwarium. Jest to zależna od różnych czynników – choćby takich jak ilość wolnej przestrzeni w twoim mieszkaniu, lub wielkość blatu, którym dysponujesz, a na którym postawisz akwarium. Oczywiście, odradzamy kupowanie akwariów okrągłych, które nie tworzą zbyt komfortowego środowiska dla rybek.

Wielkość akwariów określana jest poprzez wskazanie ich objętości. Jeden litr odpowiada średnio jednemu decymetrowi sześciennemu. Do rozmiarów popularnych należą akwaria 30-litrowe oraz te nieco mniejsze, 15, 20, i 25-litrowe. Są to rozmiary idealne do postawienia w salonie lub pokoju dziecięcym.

Najważniejszy sprzęt w zestawie akwariowym

Każdy poradnik o rybkach akwariowych musi zawierać kilka informacji na temat sprzętów, bez których akwarium nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Do najważniejszych należy oświetlenie, które jest ważne nie tylko w celach czysto estetycznych – by móc podziwiać podwodny świat w całym jego zakresie. Ważne jest również, że oświetlenie pomaga stworzyć rybkom warunki odpowiadające ich naturalnemu środowisku – czyli strefy podzwrotnikowej, w której dzień jak i noc mają 12 godzin.

Grzałka jest ważna ze względu na konieczność podgrzewania wody. Siła, z którą grzałka pracuje, powinna odpowiadać potrzebom rybek, jak i przeciwdziałać nadmiernemu obniżeniu temperatury wody. W innym wypadku może dojść do rozwoju glonów lub grzybów, które oszpecą twoje akwarium.

Filtry wykorzystywane w akwarium pełnią niezwykle ważne funkcje. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody z różnego typu zanieczyszczeń – począwszy od tych organicznych, na różnego typu pyłkach skończywszy. Również rybie odchody, pozostałości pokarmu oraz inne niepożądane w wodnym środowisku elementy powinny zostać przefiltrowane.

Napowietrzacz to urządzenie, którego zadaniem jest wtłaczanie bąbelków powietrza do wody. Dzięki temu, środowisko wodne będzie bardziej przyjazne rybkom. Najczęściej, napowietrzacz jest urządzeniem zintegrowanym z filtrem. Znajdziesz samodzielne napowietrzacze.

Na koniec warto podkreślić, że w każdym akwarium istotną rolę grają obecne w nim ozdoby. W ich wnętrzu rybki mogą urządzać swoje „gniazdka”, a ponadto – są pomocne w mocowaniu różnego typu roślin akwariowych.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/gardenhouse.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here