Nowoczesne budownictwo często korzysta z drewna konstrukcyjnego (budowlanego), które odznacza się wysoką wytrzymałości i dobrymi właściwościami nośnymi. Drewno konstrukcyjne może występować przy tym w wielu odmianach, które służą zarówno tworzeniu konstrukcji widocznych, jak i niewidocznych. Przyjrzyjmy się bliżej jego różnym typom.
Drewno klejone BSH i KVH
Drewno konstrukcyjne klejone BSH i KVH posiada podobną technologię produkcji. Belki są skanowane w poszukiwaniu wad, które następnie się wycina, a powstałe bleki klei się po długości za pomocą mikro wczepów. Następnie kolejne lamele są klejone ze sobą.
Drewno BSH przygotowywane jest z drewna świerkowego o wilgotności 10% (+/-2%), a drewno KVH z drewna świerkowego o wilgotności 15% (+/-3%). Długość każdej uzyskanej belki wynosi odpowiednio 12 m (BSH) lub 13 m (KVH). Drewno klejone BSH może służyć zarówno do wykonywania konstrukcji widocznych, jak i niewidocznych. Drewno klejone KVH jest z kolei dedykowane konstrukcjom niewidocznym.
Drewno czterostronnie strugane S4S
Jest to drewno lite, którego belki są strugane z czterech stron i suszone do wilgotności oscylującej w granicy 15 – 18%. Kanty są fazowane. W drewnie tym nie spotykamy łączeń na mikro wczepy. Z tego powodu belka może osiągnąć długość maksymalnie 6 m.
Jest to drewno bardzo odporne, w przypadku którego nie musimy obawiać się o pojawienie pleśni, grzybów ani o zaparzenie. Z jego pomocą można tworzyć bardzo odporne, wytrzymałe konstrukcje, które spełniają najwyższe kryteria budowlane. Dodatkowo, ze względu na możliwość stosowania mniejszych przekrojów przy tak samo dobrych parametrach, pozwala na obniżenie kosztów i ułatwia pracę.
Drewno konstrukcyjne w klasie C24
Podobnie jak S4S jest drewnem litym, ze stosunkowo krótkimi belkami (6 m), które nie są poddawane łączeniu za pomocą mikro wczepów. Na etapie produkcji drewno to jest suszone do wilgotności w zakresie 15 – 18%, czterostronnie strugane i fazowane na kantach. Następne przechodzi ścisłą kontrolę jakości, w której sprawdzane jest, czy wytrzymuje założone obciążenia – 1 cm2 tego drewna powinien wytrzymywać obciążenie nawet 250 kg.
Po przejściu rygorystycznych kontroli jakości, drewno to otrzymuje certyfikat CE, który oznacza, że zostało odpowiednio przygotowane na etapie produkcji i spełnia wyżej wspomniane normy jakości, oczekiwane od klasy C24.
Pomimo podobieństwa obróbki drewna S4S i C24, to właśnie proces ścisłej certyfikacji sprawia, że drewno C24 jest znacznie pewniejszym wyborem, gwarantującym najwyższą jakość produktu. Drewno S4S nie jest bowiem certyfikowane.
Drewno profilowane i impregnowane ciśnieniowo
Wśród rodzajów drewna konstrukcyjnego służącego wykończeniom warto wymienić między innymi drewna profilowane, wykonywane zazwyczaj ze świerku lub modrzewia syberyjskiego. Tworzą różnego rodzaju kantówki, łaty oraz deski. Pomagają w tworzeniu tarasów i balkonów, ale także elewacji i wnętrz.
Z kolei typowo do zastosowań zewnętrznych stosuje się drewno impregnowane ciśnieniowo, zazwyczaj świerkowe. Idealnie sprawdza się zwłaszcza do lekkich konstrukcji, takich jak zadaszenia, pergole, ogrodzenia czy altany.