Miska WC. Stojąca czy podwieszana? Nowoczesna czy klasyczna? Jaki model wybrać?

0
263
Miska WC

Urządzając łazienkę, często w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad takimi elementami wyposażenia jak niezbędne nam wanna, umywalka czy prysznic. Na nieco dalszy plan schodzi mi ska WC, bo choć równie konieczna, wydaje się mniej przyciągającym uwagę elementem. To jednak niesłuszne podejście. Od jej wyglądu zależy nie tylko ostateczny wystrój całej łazienki, ale też jej funkcjonalność.

Miski stojące

Pierwszym typem misek WC, o jakich możemy pomyśleć, są najbardziej tradycyjne miski stojące. Są one najczęściej wykorzystywane w domach, w których stanowią uzupełnienie tradycyjnej łazienki, w której nie trzeba wówczas niczego zmieniać ani prowadzić żmudnych przeróbek. Jednak również w niektórych nowych łazienkach znajdują swoje miejsce, w szczególności wówczas, gdy z jakiegoś powodu umieszczenie podwieszanej miski nie wchodzi w rachubę.

Miski podwieszane

Znacznie bardziej nowoczesnym i popularnym obecnie rozwiązaniem są miski podwieszane. Trafiają zazwyczaj do nowych, projektowanych od zera łazienek, w których możemy sobie pozwolić na dowolne wybory i nie ogranicza nas kwestia dawniej umieszczonego odpływu w podłodze.

Miski podwieszane cieszą się popularnością z powodu całego szeregu zalet, które mają. Przede wszystkim nie wymuszają aż tak ściśle miejsca ustawienia odpływu. Ze względu na swoją konstrukcję znajdują się tuż przy ścianie, w której schowany jest zbiornik na wodę, co z kolei pozwala na oszczędzenie miejsca w przestrzeni łazienkowej. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie ułatwia codzienne czynności, w tym nawet sprzątanie łazienki. Podwieszane miski nie mają bowiem żadnych zakamarków, które w przypadku klasycznych utrudniałyby sprzątanie.

Warto także zauważyć, że miski podwieszane, w zależności od tego, jak wykonany jest znajdujący się za nimi zbiornik na wodę oraz cała infrastruktura hydrauliczna, pozwalają na wykonanie niewielkiej półeczki. W ten sposób zyskujemy w łazience dodatkową przestrzeń, na której możemy coś ustawić.

Estetyka misek podwieszanych

Porównując miski WC stojące i podwieszane nie sposób pominąć kwestię ich estetyki. Drugie z nich po prostu wyglądają lepiej, ponieważ mają możliwość schowania wszystkich elementów konstrukcyjnych w ściance. Dzięki temu na wierzchu pozostaje jedynie ceramika i deska, czyli części znacznie lepiej wyglądające niż zbiornik na wodę, rurki i odpływy.

Modele kwadratowe i zaokrąglone

Wybierając miskę, WC pod kątem estetyki warto zastanowić się także nad tym, jaki kształt powinna mieć. Do wyboru mamy między innymi miski zaokrąglone i przyjmujące kształt zbliżony do prostokąta.

Zarówno jedne, jak i drugie mogą być ciekawym rozwiązaniem, ponieważ każde z nich pasują do innych rodzajów łazienek. Konkretny kształt miski WC warto wybrać, kierując się także kształtami pozostałych elementów ceramicznych. W szczególności do prostokątnych umywalek i wanien lub brodzików lepiej będzie wybrać kwadratowe miski WC, podczas gdy do zaokrąglonego wyposażenia – te, które są również bardziej zaokrąglone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here