Szybko przybywająca liczba instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz łatwiej jest znaleźć wiarygodne opinie o fotowoltaice. Ta technologia przestała być już przedmiotem domysłów i rozsiewanych mitów. Coraz więcej osób przekonuje się, jak korzystne jest zainwestowanie we własny system fotowoltaiczny, chroniący przed drastycznymi podwyżkami cen energii i pozwalający zredukować rachunki za prąd nawet o 90 proc. Jeśli znasz kogoś, kto już ma instalację PV, to dowiedz się, o co warto tę osobę zapytać.
Czy instalacja rzeczywiście pokrywa zapotrzebowanie energetyczne budynku?
To bardzo ważna kwestia, od której warto zacząć rozmowę z posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Po pierwszym roku eksploatacji systemu właściciel może już rzetelnie ocenić, na ile ta inwestycja pozwoliła mu obniżyć koszty zakupu energii. Przy prawidłowo dobranej instalacji standardem jest, że gros opłat na rzecz zakładu energetycznego stanowią stałe elementy rachunku, np. opłata jakościowa, przesyłowa, handlowa, OZE etc.
Poproś znajomego o pokazanie Ci zbiorczego rachunku z zakładu energetycznego. Jeśli kwota jest niska i tylko w niewielkim stopniu zawiera opłaty za faktycznie kupiony prąd, to znaczy, że instalacja została dobrze dobrana pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku.
Można się jednak spotkać z zupełnie inną sytuacją. Jeśli inwestor zdecydował się na zbyt małą instalację PV, to rachunek z zakładu energetycznego wciąż będzie relatywnie wysoki z uwagi na konieczność pobierania dużych ilości energii z sieci. Jest to wyraźny sygnał, że wybierając instalację PV dla siebie należy bardzo dokładnie policzyć jej wielkość, a najlepiej powierzyć to fachowcom – wówczas zagwarantujesz sobie pełną satysfakcję z posiadania systemu fotowoltaicznego, ciesząc się symbolicznymi rachunkami i wiedząc, że zdecydowaną większość konsumowanej energii produkujesz we własnym zakresie.
Czy jest zadowolony z jakości montażu?
Tę jakość można również ocenić samemu, ponieważ jeśli montaż został przeprowadzony niefachowo, to będzie to widoczne gołym okiem. Nierówno ułożone moduły PV, zbyt duże odstępy między nimi, efekt „falowania” (złe wypoziomowanie paneli) oraz nieestetycznie przymocowane okablowanie – to wszystko zdradza robotę amatorów.
Dodatkowo właściciel instalacji może poskarżyć się na niską estetykę montażu wewnątrz budynku (np. poprowadzone byle jak okablowanie, zostawienie po sobie ogromnego bałaganu, brak listew maskujących etc.). Taka relacja nie najlepiej świadczy o ekipie monterskiej, dlatego nie ma sensu prosić o namiary na nią.
Może się oczywiście okazać, że właściciel instalacji jest bardzo zadowolony z jakości montażu, a instalacja rzeczywiście prezentuje się bardzo dobrze, tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W takiej sytuacji wykonawca z pewnością zostanie zarekomendowany.
Szczególnie dobre opinie wśród inwestorów na Dolnym Śląsku zbiera firma Sun For You, która specjalizuje się w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych zarówno na potrzeby domów jednorodzinnych, jak i firm czy gospodarstw rolnych. Z jej ofertą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://sunforyou.pl/.
Czy występują jakiekolwiek awarie?
Podwyższona awaryjność instalacji fotowoltaicznej zawsze świadczy albo o niefachowym montażu, albo o zastosowaniu komponentów niskiej jakości. Jeśli za dobór i wykonanie systemu fotowoltaicznego odpowiadała jedna firma, to wina leży po jej stronie.
Prawidłowo zaprojektowana oraz zamontowana instalacja PV musi działać bezawaryjnie, do tego stopnia, że inwestor już po kilku tygodniach początkowej fascynacji zapomina o jej istnieniu i tylko cieszy się niskimi rachunkami za prąd.
Jeśli Twój znajomy narzeka na awaryjność instalacji, to przede wszystkim zapamiętaj nazwę firmy, która przeprowadziła montaż (aby nie dać się naciąć) oraz zrób zdjęcia elementów instalacji, dzięki czemu będziesz wiedział, których producentów trzeba unikać.
O tym, jak wybrać rzetelną firmę montującą panele fotowoltaiczne i we Wrocławiu i regionie przeczytasz w artykułach na stronie https://sunforyou.pl/blog/.