Czym pokryć dach – jakie są możliwości?

0
315
Czym pokryć dach

Ważnym komponentem architektonicznym każdego domu jest dach. Pokrycie dachowe ma liczne funkcje – chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia termoizolację, ale także wpływa na estetykę domu. Pokrycia dachowe są również koniecznym elementem wykończenia altan czy budynków gospodarczych. Podpowiadamy, czym pokryć dach.

Pokrycia dachowe – jakie są ich rodzaje?

Do wyboru masz kilka rodzajów produktów, przeznaczonych do pokrycia dachu. Wybierając odpowiednie pokrycie dachu do swojego domu, weź pod uwagę przede wszystkim konstrukcję samego dachu (kąt nachylenia, konstrukcja więźby dachowej).

Jeśli zależy ci na konkretnym rodzaju poszycia dachowego, to oczywiście możesz zastosować określoną konstrukcję dachu z myślą o wybranym pokryciu – już na etapie projektowania domu. Jeżeli natomiast modernizujesz budynek, to konstrukcja dachu będzie kluczowym aspektem, determinującym wybór pokrycia dachowego.

Oto kilka najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego:

Czym wyróżniają się poszczególne pokrycia dachowe?

Pokrycia dachowe faliste (bitumiczne) są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (zarówno deszcz, jak i promieniowanie słoneczne). Płyty mają nowoczesny design i są funkcjonalne, przez co chętnie wybierane przez inwestorów.

Gont bitumiczny jest z kolei niezwykle łatwy w montażu, ponieważ klei się go do podłoża. Ten rodzaj pokrycia można zastosować do nowych budynków, jak też podczas renowacji. Elementy można docinać i dowolnie dopasowywać do kształtu dachu, a zatem jest to uniwersalne rozwiązanie. Do tego ekonomiczne i trwałe. Możesz także wybrać kolor i wzór pokrycia (na przykład: karpiówka, prostokąt czy sześciokąt), co podnosi walory estetyczne budynku.

Pokrycia dachowe przezroczyste – jak sama nazwa wskazuje – zapewniają dopływ naturalnego światła do wnętrza. Wykonane są ze zbrojonego włókna szklanego. Tego rodzaju pokrycie jest niezwykle odporne na czynniki mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie traci swoich właściwości na przestrzeni lat i jest bardzo wytrzymałe. Ponadto poliester w rolce można montować także w pionie. Świetnie sprawdza się, więc przy pokryciu dachu np. szklarni ogrodowych.

Do innowacyjnych rozwiązań zalicza się natomiast płyta falista Shellec. Jest to ekologiczne pokrycie dachowe, ponieważ wykonane w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu. Płyty te są stabilne, lekkie i wytrzymałe, a także zapewniają optymalną izolację akustyczną. Montuje się je do łat dachowych (podobnie jak płyty faliste bitumiczne), a więc montaż nie przysparza większych trudności.

Jak zatem widać – do wyboru masz co najmniej kilka praktycznych rozwiązań. Podczas dokonywania wyboru weź pod uwagę konstrukcję dachu, a także oczekiwany efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here