Samojezdna kosiarka do dużych przestrzeni – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

0
66

Traktorek kosiarka, czyli samojezdny sprzęt do ścinania trawy, to urządzenie cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Maszyna ta, dzięki zastosowaniu wydajnego silnika spalinowego lub elektrycznego, zapewnia wprost niezrównaną wydajność cięcia, umożliwiając szybkie koszenie trawy na nawet największym areale. Wiele osób obawia się jednak o sensowność takiej inwestycji – w końcu wymiary tego sprzętu są naprawdę imponujące. Czy zatem warto zakupić traktorek kosiarkę?

Co to jest kosiarka typu „traktorek”?

Kosiarki typu „traktorek” to potężne maszyny samojezdne, które rewolucjonizują sposób, w jaki pielęgnuje się duże trawniki oraz przydomowe ogrody. Zamiast uciążliwego pchania tradycyjnej kosiarki, można wygodnie rozsiąść się w ergonomicznym fotelu, chwycić za kierownicę i poczuć się jak prawdziwy rolnik, przemierzając tereny otaczające swoją posesję. Czym zatem jest kosiarka typu „traktorek”. Otóż jest to nic innego, jak zminiaturyzowany ciągnik rolniczy, pod którego podwoziem został umieszczony niezwykle wydajny agregat koszący do trawy. Szerokość koszenia, w zależności od konkretnego modelu może przekroczyć nawet metr, dzięki czemu pielęgnacja murawy zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku urządzeń ręcznych. Dobrej klasy traktorek kosiarka może być również wykorzystywany do innych prac, takich jak mulczowanie czy wertykulowanie ziemi. Wiele sprzętów tej nadaje się też do odśnieżania posesji, a dzięki zaczepowi dołączonemu do ramy maszyny, sprzęt będzie mógł też holować pojemne przyczepki. Wystarczy tylko dokupić do traktorka odpowiedni osprzęt dostępny w ofercie sklepu Domitech.

Najważniejsze parametry techniczne kosiarki typu „traktorek”

W trakcie wyboru odpowiedniego traktorka kosiarki należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych. To właśnie od nich zależeć będzie wydajność posiadanego sprzętu, a także jego efektywność w cięciu trawy.
Jak nietrudno się domyślić, pierwszym i zarazem najważniejszym z nich będzie moc silnika. Im większa, tym szybciej przebiegać będzie proces koszenia murawy. Wysoka moc silnika ułatwi również pracę na terenach pochyłych, pozwalając traktorkowi na sprawne podjeżdżanie pod górki i wzniesienia. Kolejną niezwykle ważną kwestią jest szerokość agregatu koszącego. Im będzie on szerszy, tym więcej trawy zostanie skoszone za jednym przejazdem kosiarki samobieżnej. Wielkość agregatu koszącego powinna jednak zostać dość dobrze dopasowana do areału posesji. Wynika to z prostego faktu – im większy traktorek kosiarka, tym trudniej się nim steruje. Dlatego też warto postawić na złoty środek i zakupić sprzęt, który nie będzie ani zbyt duży, ani zbyt mały. Podczas selekcji traktorka kosiarki trzeba też pamiętać o pojemności kosza na trawę. Im będzie on większy, tym więcej zmieści się w nim masy zielonej. Dzięki temu będzie można przez długi czas kosić murawę, bez potrzeby zatrzymywania się i opróżniania zawartości pojemnika.


Traktorek ogrodowy https://domitech.pl/kosiarka-traktorek.

Wybrać skrętną oś czy mechanizm przegubowy w traktorku kosiarce?

Wybór pomiędzy skrętną osią a mechanizmem przegubowym zależy głównie od ukształtowania terenu, na jakim pracować będzie traktorek kosiarka. W przypadku dużych areałów, takich jak łąki oraz sady świetnym wyborem będzie przegubowy mechanizm skrętny. Wyposażone w niego urządzenia są masywniejsze, dzięki czemu można dołączyć do nich agregaty koszące o większej szerokości.
Należy jednak pamiętać, że agregaty koszące w traktorkach przegubowych montowane są z przodu, tuż przed maską pojazdu. W efekcie są one znacznie bardziej responsywne i reagują na nawet najmniejszy ruch kierownicą. Wymaga to przyzwyczajenia się specyfiki sterowania maszyną, co nie każdemu kierowcy może przypaść do gustu. Z drugiej strony spektrum znajdują się traktorki z tradycyjną przednią osią skrętną. Sterowanie nimi jest intuicyjne i praktycznie niczym nieróżni się od zwykłego samochodu osobowego. W takich maszynach agregat tnący umieszczony jest pośrodku ramy, pomiędzy dwoma osiami jezdnymi. Traktorki kosiarki z przednią osią skrętną zazwyczaj mają znacznie mniejszy promień skrętu niż warianty przegubowe. Dlatego też lepiej sprawdzą się podczas koszenia trawy w ogrodzie oraz w ciasnych przestrzeniach wokół domu. Oba warianty samobieżnych kosiarek można kupić w sklepie internetowym Domitech.

Traktorek kosiarka – spalinowy czy zasilany akumulatorowo?

Niezwykle ważnym aspektem traktorków kosiarek jest też rodzaj napędu. Maszyny te zazwyczaj są napędzane silnikami spalinowymi, chociaż obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia zasilane akumulatorowo, dostępne w ofercie sklepu Domitech. Tak naprawdę oba warianty mają swoje zalety, dlatego też warto poświecić chwilę na zapoznanie się ze specyfikacją ich pracy.
Spalinowe traktorki kosiarki to potężne urządzenia. Do ich napędzania wykorzystywane są wydajne jedno lub dwucylindrowe silniki benzynowe. Generowana przez nie moc, w zależności od konkretnego modelu, oscyluje w zakresie od 5 do nawet 20 koni mechanicznych.

Ich największą zaletą jest możliwość niemal ciągłej pracy – po wyczerpaniu się zbiornika paliwa wystarczy tylko dolać do niego benzynę i kontynuować koszenie trawy. Maszyny te nie są jednak pozbawione wad. Do największych z nich zdecydowanie należy zaliczyć głośność. Wielu osobom mogą też przeszkadzać spaliny, które są wyrzucane przez rurę wydechową.
Dla porównania kosiarki typu „traktorek” napędzane akumulatorowo pracują niemal bezgłośnie i nie emitują żadnych zapachów. Ich wadą jest jednak pojemność baterii, która mocno ogranicza maksymalny areał, jaki uda się skosić na jednym naładowaniu akumulatora. Dlatego też sprzęty te dedykowane są do koszenia powierzchni mniejszych niż 4000 m2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here