Sadzenie kwiatów cebulowych jesienią – praktyczne porady

0
1469
Sadzenie kwiatów cebulowych jesienią

Późne lato i jesień to czas sadzenia bulw i cebul różnych wiosennych oraz letnich kwiatów. Rośliny sadzone o tej porze ubarwią swoimi kwiatami ogród już od wczesnej wiosny. Zanim przystąpimy do tych czynności, warto wiedzieć jak się do nich przygotować, na jakiej głębokości sadzić cebulki i jakie wymagania mają konkretne gatunki.

Jak sadzić kwiaty cebulowe jesienią?

Przed przystąpieniem do tych czynności, trzeba właściwie przygotować stanowisko sadzenia. Ziemię należy oczyścić z chwastów. Najlepiej wykonywać to ręcznie, bez używania szkodliwych, chemicznych preparatów. W przypadku użycia herbicydów, należy zrobić to na 2 – 3 tygodnie przed terminem sadzenia kwiatów. W przeciwnym wypadku preparat może uszkodzić sadzone rośliny.

Przed sadzeniem warto także rozpulchnić i rozluźnić glebę, przekopując ją na głębokość około 30 cm. Żyzność oraz jej strukturę można poprawić za pomocą kompostu albo obornika. Warto również sprawdzić odczyn gleby, gdyż kwiaty cebulowe najlepiej rosną na glebach o pH obojętnym – 6,6 – 7,2. Jeżeli odczyn gleba jest zbyt niski, niezbędne może okazać się wapnowanie gleby albo zastosowanie zakwaszającego nawozu lub kwaśnego torfu – jeśli odczyn jest za wysoki.

Po takim przygotowaniu gleby, można przystąpić do sadzenia kwiatów. Otwory na tego rodzaju kwiaty można wykonywać przy pomocy wąskiej łopatki. Kołek z ostrym zakończeniem przydatny będzie w przypadku sadzenia cebulek niewielkich rozmiarów. Z kolei w trakcie sadzenia cebul na trawniku, konieczna okaże się specjalna sadzarka.

Kwiatowe cebule najlepiej sadzić w specjalnych koszyczkach, które mają za zadanie chronić cebulki przed gryzoniami oraz umożliwiają ich szybką lokalizację w celu wykopania.

Jakie kwiaty sadzić jesienią

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

O tej porze roku sadzi się przede wszystkim te kwiaty, które kwitną wiosną. To one jako pierwsze ozdobią ogród po zimie. Należą do nich hiacynty, tulipany, krokusy i narcyzy, ale także czosnek ozdobny, szachownice czy cebulice.

Oprócz gatunków, które wytwarzają typowe cebule, do tego typu roślin potocznie zalicza się także byliny wytwarzające kłącza i bulwy, np. piwonie i lilie ogrodowe. Mimo, że nie jest to poprawne botaniczne, to jednak szukając w sklepach kwiatów cebulowych, na tych samych półkach można znaleźć również powyższe.

Głębokość sadzenia kwiatów cebulowych

Głębokość sadzenia należy dopasować do rozmiarów cebul. Zwykle sadzi się je na głębokość równą dwukrotności wysokości określonej cebuli. Na lekkich glebach kwiatowe cebule można sadzić głębiej, a na gliniastych warto umieszczać je nieco wyżej.

Zimowanie kwiatów cebulowych

W większości cebulowe kwiaty sadzone jesienią, aby wiosną zakwitnąć wymagają zimowego przechłodzenia. Właśnie z tego względu umieszcza się je w gruncie jesienią. Warto je jednak odpowiednio wyściółkować przed nadejściem mrozów. Jako ściółkę można użyć grubą warstwę torfu, ogrodowej kory lub gałązek drzew iglastych. Należy ją rozłożyć dopiero po pierwszych przymrozkach, zwykle w połowie listopada. Wyłożona przedwcześnie może zwabić szukające jedzenia gryzonie.

Ściółkę nie tylko chroni cebule przed przemarznięciem, ale także pomaga utrzymać w glebie wilgoć. Z kolei wiosną opóźnia jej nagrzewanie się co powoduje, że kwiaty cebulowe zbyt szybko nie wybiją. Ponadto zmniejszone zostanie ryzyko ich uszkodzenia przez wiosenne przymrozki.

Decydując się na sadzenie kwiatów cebulowych jesienią, warto zastosować się do powyższych wskazówek i odwiedzić portal Ogarnij Ogród, na którym znajduje się wiele cennych rad na temat pielęgnacji ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here