Rodzaje donic i ich zastosowanie

0
523

Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów donic, że często nie wiadomo, którą najlepiej będzie wybrać. Różnią się one zarówno kształtem, jak i kształtu i wielkością czy tworzywem, z którego zostały wykonane. Zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem, aby poznać plusy i minusy poszczególnych donic.

1. Donice plastikowe

Donice plastikowe są najbardziej popularne. Cechuje je niska cena, duży wybór kolorystyki i kształtów. W sklepach ogrodniczych możemy nawet znaleźć pojemniki wykonane z tworzywa, które perfekcyjnie imitują naturalny kamień lub drewno. Wadą plastikowych doniczek jest natomiast fakt, że szybko ulegają zniszczeniu pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych. Oprócz tego w związku z tym, że są donice tego typu są lekkie to w przypadku dużych roślin trzeba jednak zwrócić uwagę na ich stabilność, ponieważ pod wpływem podmuchu wiatr mogą się łatwo przewrócić.

2. Doniczki ceramiczne

Te donice cechują się niebywale pięknym wyglądem, który wprawia w zachwyt niemalże każdego. Ponadto są one mrozoodporne, co sprawia, że idealnie nadają się na doniczki ogrodowe. Wadą doniczek ceramicznych jest duża waga, która utrudnia ich przestawianie. Niemniej jednak w przypadku wysokich roślin, ciężkość donic tego typu staje się zaletą.

3. Donice drewniane

Jeżeli chodzi o wygląd drenowanych donic, to mają one swoich fanów oraz antyfanów. Niemniej jednak przyznać trzeba, że takie donice przykuwają wzrok. Największą zaletą donic drewnianych jest fakt, że pozwalają ziemi oddychać, co służy roślinom. Do ich wad możemy zaliczyć konieczność okresowych konserwacji i monitorowania ich stanu. Nie służy im wilgoć ani ostre słońce.

4. Donice betonowe

Takie doniczki idealnie sprawdzą się w ogrodzie. Ich ogromną zaletą jest trwałość i stabilność, w związku z czym możemy w nich sadzić różnego rodzaju drzewka i krzewy. Ponadto takich doniczek nie trzeba specjalnie konserwować. Nie zagraża im wilgoć ani słońce, są także mrozoodporne. Natomiast ich wadą jest duży ciężar i trudność w przeniesieniu na inne miejsce.

5. Donice metalowe

Takie doniczki są stosunkowo lekkie, co pozwala je w łatwy sposób przenosić. Niemniej jednak, aby doniczki metalowe zachowały swój wygląd, należy je zabezpieczać przed korozją. Ich zaletą jest niska cena oraz szeroka dostępność.

7. Donice z systemem nawadniającym

Takie donice to perfekcyjne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają. Donice samo nawadniające posiadają specjalny zbiornik, do którego wlewa się wodę, którą następnie roślina pobiera sama, według swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here