Pellety czy brykiet? Poradnik w wyborze paliwa na bazie biomasy

0
673
Pellety

Pellet jak i brykiet to paliwa ekologiczne, chętnie stosowane w wielu polskich domach. Za ich pomocą możesz wytworzyć energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń jak i wody użytkowej. Oprócz korzystnych parametrów opałowych, oba rodzaje paliw mają inną zaletę – są wytwarzane na bazie naturalnych materiałów, a w ich składzie nie znajdują się żadne sztuczne dodatki. Poniżej udzielamy kilka porad skierowanych do osób rozważających wybór paliwa opałowego. Jeśli wahasz się czy wybrać pellet, czy może brykiet, po lekturze poniższego tekstu będziesz o krok bliżej podjęcia decyzji.

Paliwa ekologiczne i wydajne – oraz jak je odnaleźć

Wybór paliwa do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych nie jest zadaniem łatwym. Należy wziąć pod uwagę różne czynniki oraz dokonać dokładnych analiz. Dopiero po ustaleniu, jaką wartość opałową powinno mieć paliwo (oraz jakie powinny być jego pozostałe parametry) warto zacząć się głowić, czy wybrać pellet w worku czy brykiet.

Oba paliwa są dedykowane do ogrzewania budynków różnych rozmiarów. Pellet jest produkowany na bazie granulatu, z wykorzystaniem różnego typu ścinek drewnianych i innych typów suchej biomasy. Brykiet natomiast ma formę dość „zbitych”, podłużnych kostek. Jest bardziej gęsty niż granulat pelletu.

Również rodzaj biomasy, która została wykorzystana w produkcji, może różnić pellet od brykietu. Ten pierwszy bowiem jest produkowany przede wszystkim z suchych i oczyszczonych trocin oraz ścinek drzewnych, które zostały intensywnie sprasowane. W przypadku brykietu korzysta się częściej z wiórów oraz zrębków drewnianych.

Ponieważ pellet jak i brykiet mają odmienną „konsystencję”, w różny sposób należy je stosować. Pellet jest wykorzystywany do spalania w specjalnych kotłach, wyposażonych w odpowiednią komorę oraz automatyczny podajnik. Jego użytkowanie jest pod tym względem bardzo proste.

Brykiet natomiast używany jest do spalania w kominkach. Dodatkowo, nie stosuje się go jako paliwa podstawowego, a jedynie jako paliwo wspomagające. Oznacza to, że brykietem może uzupełnić działanie ogrzewania centralnego, ale raczej nie nadaje się, by je zastąpić.

Zalety z wyboru pelletu – kilka słów o jego mocnych stronach

Każdy użytkownik paliw stałych zdaje sobie sprawą, że jednym z głównych utrudnień w czasie spalania jest powstający nadmiar popiołu. Jest on uciążliwy w czasie opróżniania kotła, który należy od czasu do czasu dokładnie oczyścić. Im więcej powstaje popiołu w czasie spalania paliwa, tym więcej znajdowało się w nim wilgoci oraz tym gorzej świadczy to o jego jakości.

Pod tym względem, pellet wypada lepiej niż wiele spośród dostępnych brykietów. Szczególnie jeśli wybierasz pellet wysokiej klasy, ilość powstającego popiołu będzie zaniżona i w przeliczeniu na tonę może wynosić zaledwie kilka kilogramów.

Pellet jest także bardziej uniwersalnym typem paliwa. Można stosować go w niemal każdym typie kotła przeznaczonym do obsługi paliw stałych. Niekiedy stosuje się go nawet w kotłach na ekogroszek lub kominkach (a także wkładach kominkowych). Niestety, brykiet jest przeznaczony do spalania wyłącznie w kominkach, co znacząco uszczupla możliwości jego wykorzystania.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/gardenhouse.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here