Coraz więcej osób daje szanse nowym formom opału. Sporą popularnością cieszy się zwłaszcza pellet, który powstaje z odpadów drzewnych. Ceni się go zwłaszcza za to, że jest obecnie jednym z najbardziej przyjaznych środowisku paliw i jednocześnie może pochwalić się atrakcyjnym stosunkiem jakości i wydajności do ceny. Sprawdź, co warto wiedzieć o pellecie, zanim rozpoczniesz ogrzewać nim dom.
Sprzęt do palenia pelletem
Decydując się na ogrzewanie domu pelletem, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana posiadanego pieca. Urządzenia ze zwykłym kotłem mogą zwyczajnie nie nadawać się do palenia tego rodzaju opałem lub powodować większe zużycie granulatu. Sprawdzić może się natomiast kominek przeznaczony do spalania pelletu i niektóre wsady kominkowe. Istnieje również możliwość spalania tego opału w piecu na ekogroszek.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zainwestowanie w kotłownie na pellet. Urządzenia stworzone z myślą o paleniu pelletem zapewnią największą wydajność i wygodę. Opał ładuje się do specjalnego pojemnika automatycznego i następnie ustawia się na piecu określone parametry. Dzięki automatyzacji całego procesu jednorazowe załadowanie pieca może wystarczyć nawet na kilka dni ogrzewania z utrzymaniem przez cały ten czas stałej temperatury w domu.
Zakup opału
Bardzo ważną kwestią dla opłacalności ogrzewania domu pelletem jest jego jakość. Bardzo często tańsze wersje mają niższą kaloryczność lub wręcz są jedynie wyrobami pelletopodobnymi. Z tego powodu warto kupować opał ze sprawdzonego źródła, ponieważ inaczej pomimo z pozoru lepszej ceny za worek ostatecznie wyda się więcej ze względu na konieczność spalenia większych ilości granulatu.
Ponadto najlepsi sprzedawcy mogą zazwyczaj pochwalić się pelletem, którego wysoką jakość potwierdzają stosowne certyfikaty. Warto również wiedzieć, że granulat może być produkowany z różnego rodzaju odpadów, co również ma wpływ na jego wydajność. Najlepsze wyniki w tej kwestii ma pellet z drzew iglastych. Należy także upewnić się, jaka gramatura opału jest zalecana w przypadku posiadanego pieca. Gramatura pelletu nie ma wpływu na jego właściwości.
Przechowywanie pelletu
Po zakupie pelletu należy zapewnić mu odpowiednie warunki do przechowywania. Wyznaczone miejsce powinno być suche i uniemożliwiać kontakt z wodą. Jest to bardzo ważne, ponieważ zawilgocenie opału obniży jego jakość lub może nawet spowodować jego całkowite zniszczenie. Ponadto palenie zawilgoconym pelletem może mieć negatywny wpływ na sprawność nawet najlepszych pieców z oferty internetowego sklepu firmy WorldFlame.
Ważna jest również ochrona przed gryzoniami, dla których przegryzienie worka raczej nie stanowi problemu. Należy także upewnić się, że sposób przechowywania pelletu nie stanowi zagrożenia pożarowego. Z tego powodu nie powinno się trzymać go luzem w kotłowni, ponieważ może to skończyć się przypadkowym zapaleniem opału. Z kolei ekspozycja na wysokie temperatury może doprowadzić nawet do samozapłonu.