O tym mogłaś nie wiedzieć. Koniecznie wprowadź to do swojego salonu i poczuj się błogo!

0
835
salon

Według badań jakieś 80% Polaków nie wierzy, że wygląd najbliższego otoczenia ma wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie – może prowadzić do określonych zmian w życiu. Niestety, przekonanie to uwidacznia się w wystroju polskich domów i mieszkań. A czy twoje wnętrze nastraja cię pozytywnie? Jeżeli czujesz się zestresowana, łatwo można wyprowadzić cię z równowagi i nie potrafisz się zrelaksować nawet we własnych czterech kątach, być może są to sygnały, że powinnaś zmienić coś w swoim otoczeniu. Jak urządzić salon, by dobrze wpływał na twoje samopoczucie? Zobacz!

Zieleń w salonie – must have na 2022 rok!

Od zawsze wiadomo, że “zieleń uspokaja”. Choć może to brzmieć banalnie, kolor zielony rzeczywiście potrafi działać kojąco na ludzką psychikę. Świadomość tą mają topowi architekci wnętrz, dlatego chętnie wykorzystują zielone elementy zarówno w aranżacji miejsc użyteczności publicznej, jak i przestrzeni prywatnych. Kolor zielony nierozerwalnie kojarzy się z naturą, a jego najlepszym wydaniem jest właśnie to zaczerpnięte wprost z żywej przyrody. Właśnie dlatego rośliny doniczkowe towarzyszą nam w domach już od dziesięcioleci, a ich popularność wcale nie maleje. Jednak według prognoz modne wnętrza 2022 będą wykorzystywały naturalną zieleń w zupełnie nowej odsłonie. Jednym z najgorętszych trendów jest obecnie mech dekoracyjny, zwłaszcza chrobotek.

chrobotek reniferowy

Co to jest chrobotek reniferowy? Choć potocznie nazywa się go mchem, w rzeczywistości jest porostem. Zamiast jednak zgłębiać biologiczną specyfikację tego organizmu, lepiej poświęcić chwilę, by poznać jego wykorzystanie w designie wnętrz. Chrobotek posiada rozgałęzioną strukturę, a w dotyku jest miękki i delikatny. Zachowuje się jak gąbka – jest sprężysty i elastyczny. Do walorów wizualnych chrobotka dochodzi jeszcze jego funkcjonalność. Chrobotek stabilizuje się (inaczej konserwuje, preparuje) w glicerynie, dlatego ani nie rośnie, ani nie usycha. Można powiedzieć, że jest uśpiony, czyli biologicznie nieczynny. To daje mu znaczną przewagę nad klasycznymi roślinami doniczkowymi, które wymagają podlewania, przycinania, nawożenia i nasłoneczniania. W przeciwieństwie do nich, stabilizowany mech chrobotek jest praktycznie bezobsługowy. Aby zachował swój świeży kolor i miękką strukturę, należy jedynie utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 40-60% (jest to standardowy poziom wilgotności w naszych mieszkaniach) i nie przechowywać go w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy kominek.

Wiele osób jest zdziwionych odpowiedzią na pytanie o to, czy chrobotek trzeba podlewać. Brak konieczności podlewania sprawia, że mech dekoracyjny chętnie stosują we wnętrzach osoby, które często wyjeżdżają z domu lub cenią sobie wygodę. Jeżeli zdarza się ci się zapomnieć o podlewaniu roślin albo zwyczajnie nie masz czasu i ochoty, by dbać o zieleń, stabilizowany mech może okazać się strzałem w dziesiątkę. To, że “nie masz ręki do roślin” nie musi wcale oznaczać, że nie możesz cieszyć się naturą w swoim domu. Po prostu wybierz taką zieleń, która nie wymaga pielęgnacji, na przykład chrobotek.

Dlaczego ściany z mchu zdobywają popularność?

Przeglądając trendy wnętrzarskie 2022 łatwo można zauważyć, że współczesny design opiera się na praktyczności, minimalizmie i… naturalnych materiałach! Mech chrobotek jako element wykończeniowy we wnętrzu to odpowiedź na tę modę. Prawdziwą furorę robią ostatnio ściany z mchu, czyli inaczej mówiąc panele ścienne z mchu, które łączone są ze sobą w sposób modułowy.

ściany z mchu

Liderem na polskim rynku i największą w Polsce Hurtownią Mchu Dekoracyjnego jest Scandinavian Moss. Na stronie internetowej www.mechchrobotek.pl możesz zamówić usługę wykonania zielonej ściany z chrobotka lub innego rodzaju mchu w dowolnym wymiarze.

Mech na ścianie może pokryć dużą powierzchnię lub jedynie niewielki fragment – wszystko zależy od twoich środków, wielkości mieszkania i przede wszystkim – twojej wizji na aranżację wnętrza. W sieci można znaleźć kilka miejsc oferujących mech ozdobny, jednak w większości jest to chrobotek niskiej jakości. W Scandinavian Moss znajdziesz oryginalny mech na ściany pochodzący z późnych zbiorów odbywających się w naturalnych lasach Finlandii. Posiada duże, pełne główki i sprężystą strukturę. Każdy panel z mchu jest wyklejany ręcznie z zachowaniem estetyki i precyzji. Dzięki temu, że poszczególne kępki mchu są osadzone blisko siebie, tworzą jednolitą, zwartą powierzchnią. Pomiędzy główkami nie widać żadnych “dziur” i prześwitów odsłaniających płytę wilgocioodporną, na której zamocowany jest mech. Scandinavian Moss oferuje najwyższe w Europie zagęszczenie mchu na panelu mierzone w kg/m². Wszystko to odpowiada za  efektowny wygląd, jaki finalnie posiada żywa ściana z mchu.

 

Zielona ściana z mchu ożywi twój salon i wprowadzi do niego atmosferę relaksu. To prosty sposób na to, jak ocieplić wnętrze. Dlaczego? Jak już wspomniano, zieleń wpływa kojąco na nerwy i pomaga się odprężyć. Czopki znajdujące się w siatkówce ludzkiego oka są wyjątkowo wyczulone na zielone światło. Gdy patrzymy na zieleń, nasze oczy i umysł odpoczywają. Co więcej, zieleń to kolor natury – lasów, parków, łąk i ogrodów – a każdy z nas odczuwa wewnętrzną więź ze światem przyrody i czasem nawet w sposób nieuświadomiony pragnie jej bliskości. Wszystko to sprawia, że tak dobrze czujemy się we wnętrzach, które wykorzystują naturalne elementy. Uzupełnienie wystroju o zielone elementy to najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza recepta na to, by czuć się błogo!

Zielona ściana z mchu – cena, opinie

Być może zastanawiasz się, ile kosztuje zielona ściana? Cena zależy oczywiście od powierzchni, którą ma pokryć chrobotek na ścianę. Koszt jest także uzależniony od jakości i rodzaju użytego mchu. Nie daj się zwieść ofertom taniej ściany z mchu. Zazwyczaj kryje się za nimi gorsza jakość, która rzutuje nie tylko na wyglądzie instalacji, ale też jej trwałości. Wielu sprzedających dla oszczędności wykorzystuje końcówki i korzenie mchu, które prezentują się o wiele mniej atrakcyjnie niż górne pukle chrobotka. Jeżeli interesuje cię wysokiej jakości ściana z mchu, cena wynosi około 1600 zł/m². Choć na pierwszy rzut oka koszt może wydawać się wysoki, musisz pamiętać, że chrobotek to surowiec w 100% naturalny, pozyskiwany z poszanowaniem dla środowiska i dostępny jedynie w wybranych obszarach Europy w określonych miesiącach w roku. Najważniejsze jest jednak to, że ściana z chrobotka jakości premium zachowuje świeży, nienaruszony wygląd nawet przez kilkanaście lat. Biorąc to pod uwagę, koszt ściany z mchu nie jest wygórowany.

mchy

Zbierane przez mech na ścianie opinie są w przeważającej mierze pozytywne. Przyczyną negatywnych głosów zazwyczaj jest niewłaściwe obchodzenie się z mchem. Zdarza się, że ktoś podlewa mech wodą albo nie utrzymuje prawidłowej wilgotności powietrza w otoczeniu, a potem dziwi się, że zielona ściana z mchu traci sprężystość i soczysty kolor. Jednak przy zapewnieniu prawidłowych warunków, chrobotek jest naprawdę długowieczny.

Na koniec trzeba wspomnieć, że ściana z chrobotka w salonie nie tylko pozytywnie wpłynie na samopoczucie twoje oraz domowników, ale też zachwyci wszystkich, którzy cię odwiedzą. Możesz być pewna, że każdy, kto cię odwiedzi, będzie nią wprost zachwycony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here