Jaki rodzaj kosiarki sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

0
93
Sprawdź, jaki rodzaj kosiarki wybrać do swojego ogrodu!

Trawnik w wielu posesjach stanowi centralną część ogrodu. Wykorzystujemy go do zabawy, odpoczynku czy uprawiania sportu. Aby prezentował się nienagannie i dobrze spełniał swoje funkcje, musimy pamiętać o jego pielęgnacji. Niezbędne jest zwłaszcza regularne koszenie trawy, a czynność ta nie jest możliwa bez odpowiedniego modelu kosiarki. Na rynku dostępne są urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Jaki rodzaj kosiarki okaże się trafnym wyborem? Sprawdzamy!

Kosiarka spalinowa – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Kosiarki spalinowe to sprzęty cieszące się ogromną popularnością wśród właścicieli przydomowych ogródków. Urządzenia te są napędzane silnikiem spalinowym, który generuje energię niezbędną do napędu ostrza tnącego. Kosiarki spalinowe Stihl wyróżniają się mobilnością. Tego rodzaju modele nie ograniczają nas kablem, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do większych obszarów, w których to nie mamy dostępu do prądu z sieci elektrycznej.

Sprzęty spalinowe poradzą sobie z przycięciem nawet wysokiej lub mokrej trawy. Gałęzie, kłącza czy części krzewów także nie stanowią dla nich problemu. Najczęściej są to urządzenia wyposażone w napęd, co znacznie ułatwia pracę. Wybierając model spalinowy, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak szerokość i wysokość koszenia, rodzaj obudowy, dodatkowe funkcje i akcesoria. Kosiarki spalinowe polecane są przede wszystkim do:

  • średnich i dużych ogródków (500–2000 m²),
  • terenów mocno zarośniętych,
  • obszarów nierównych, pagórkowatych,
  • trawników przy działkach letniskowych, na ogródkach działkowych.

Kosiarka elektryczna – czy i kiedy warto?

Kosiarki spalinowe i kosiarki elektryczne - czy sprawdzą się w ogrodzie?

Alternatywą dla modeli spalinowych są kosiarki elektryczne, które znajdziesz w ofercie: https://centrum-centrum.pl/7178-kosiarki-elektryczne-stihl. Jak sama nazwa mówi, takie modele zasilane są przez prąd. Do ich głównych atutów zalicza się cicha praca i brak emisji szkodliwych spalin do środowiska. Kosiarki elektryczne to lżejsze modele, którymi można łatwo manewrować. Musimy jednak pamiętać, że w ich przypadku ogranicza nas kabel. Takie sprzęty nadają się więc jedynie do średnich i małych trawników. Co ważne, podczas koszenia trawy należy uważać, aby przypadkowo nie najechać na kabel.

Kosiarka z napędem czy bez?

W sprzedaży dostępne są modele bez napędu oraz z napędem. Pchanie kosiarki przed dłuższy czas, zwłaszcza po nierównych terenie czy też pod górkę, może okazać się prawdziwym utrapieniem. Wymaga to od nas wielkiego wysiłku, w szczególności w porze letniej. Producenci kosiarek chcąc ułatwić życie swoim klientom, proponują nieco droższe sprzęty wyposażone we własny napęd. Dzięki niemu kosiarka spalinowa porusza się do przodu, bez większego wysiłku użytkownika. Musimy jedynie trzymać ją, aby jechała w pożądaną przez nas stronę. Kosiarki z napędem są z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem. Urządzenia te są trochę cięższe od tych klasycznych, a więc zużywają więcej paliwa. Wymagają także nauki obsługi, a w szczególności sprawnego zawracania.

Kosiarki automatyczne – gdzie się sprawdzą?

Ciekawą propozycją jest też nowoczesna kosiarka automatyczna, która samodzielnie kosi trawę. Takie sprzęty koszą teren zielony krótko, zapewniając piękną, a także gęsta murawę. Urządzenia te często posiadają praktyczne funkcje, jak np. programowanie grafiku pracy. Cena takich modeli jest dosyć wysoka. Decydują się na nie zwłaszcza osoby, które nie mają czasu na pielęgnacje murawy. Kosiarki automatyczne sprawdzą się do małych i dużych trawników o dosyć równej powierzchni. Wybierając taki model, musimy pamiętać, aby dopasować kosiarkę automatyczną do rozmiaru ogrodu.

Przed inwestycją w dany model kosiarki, należy zwrócić uwagę na charakterystykę własnego ogródka. Istotna jest przede wszystkim wielkość murawy oraz specyfika terenu. W przypadku niewielkich terenów zielonych model elektryczny może okazać się całkowicie wystarczający. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużym ogrodem, wygodniejszą opcją okaże się kosiarka spalinowa. W obu przypadkach warto rozważyć inwestycję w urządzenie z napędem, które ułatwi nam koszenie trawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here