Najrzadszym kamieniem jest bursztyn sycylijski, który występuje tylko w jednym miejscu na świecie – na wybrzeżu Sycylii.
Szafir Padparadscha
Jaki jest najrzadszy kamień? Pytanie to nurtuje wielu miłośników biżuterii i kolekcjonerów kamieni szlachetnych. Odpowiedź na nie jest jednak zaskakująca – najrzadszym ze wszystkich kamieni szlachetnych okazuje się być szafir Padparadscha.
Szafiry są jednymi z najsłynniejszych oraz najdroższych kamieni, które spotyka się w przemyśle jubilerskim. Wszystkie odmiany tego minerału pochodzą z rodziny korundów, a ich nazwa wywodzi się od perskiego słowa „la’zaward”, oznaczającego kolor niebieski. Szafirowe bryły występują jednak również w innych barwach: różowej, żółtej czy fioletowej.
Największe ilości surowców sapphirowych pozyskuje się obecnie na terenie Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki Wschodniej. Zdecydowanie rzadziej natomiast napotykane są egzemplarze znalezione m.in we Francji czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Z tą regułą wiążą właśnie swoją unikalność i wartość konkretne typy białych lub jasnoróżowych padparadsczyków – takich jak choćby te wydobyte w regionie Sri Lanki (Cejlon), gdzie znajduje sie źródło większości światowego zaopatrzenia w te kamienie. Padparadsczyki posiadają unikalne i niepowtarzalne właściwości, które sprawiają, że stanowią one wyjątkowe dzieła natury.
Ich nazwa pochodzi od kwiatów lotosu o podobnym kolorze, a ich specjalna barwa powstaje dzięki zawartości żelaza oraz chromu. Jednak to zaledwie jeden element składnikowy tego szczególnego minerału – oprócz nich padparadscha posiada także charakterystyczny dla szafirów połysk oraz twardość na poziomie dziewięciu punktów (w dziesięciopunktowej skali Mohsa), co czyni go jednym z najtrudniejszych do przetarcia materiałami mineralnymi znanych ludzkości.
Właśnie ze względu na swoje rzadkie występowanie i wyśmienite parametry techniczne wartość białych lub jasnoróżowych padparadszyków bywa porównywana do cen złota czy diamentów! W przypadku egzemplarza ważącego 5 karatową wagę jego cena może wynosić nawet ponad pół miliona dolarów amerykańskich!
W ostatnich latach coraz więcej miłośników biżuterii interesuje się zarówno tradycyjnie cennymi surowcami takimi jak np.: diamenty czy rubiny ale również bardziej niszowymi produktami – w tym właśnie piękno białych lub jasnoróżowych sapphir-padapradsczyków. Dzięki temu, że jest to kamień o bardzo szczególnych właściwościach i niepowtarzalnym kolorze, jego cena rośnie z każdym dniem.
Warto jednak pamiętać, że szafiry Padparadscha są jedynie dla wybranych – ich unikalność oraz wartość skłania do tego by traktować je jako rzadki klejnot jubilerski a nie tylko element ozdobny w codziennych stylizacjach. Wszakże podobnie jak złoto czy platyna również sapphira-padapradscza stanowi sposób na inwestycję kapitału – dzięki swojej cenie i niemożliwej do powtórzenia urody może posłużyć zarówno jako drogocenna biżuteria rodzinna jak też okazja inwestycyjna lub kolekcjonerska!
Najrzadszym kamieniem jest beryl czerwony. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.kochamydzieci.pl/ w celu zdobycia więcej informacji na temat dzieci i rodzicielstwa. Link tagu HTML: Kliknij tutaj.