Niezbędnym uzupełnieniem każdej instalacji centralnego ogrzewania jest oczywiście daszek kominkowy, który musi wystąpić bezpośrednio na kominie. To niepozorny i dość mały, ale jednak bardzo ważny element. Daszek kominowy ma za zadanie ułatwiać usuwanie zanieczyszczeń z przewodu kominkowego i dbać o pełną sprawność i efektywność tego procesu. W teorii nie jest on obowiązkowy. Każdy sam może zdecydować, czy chce go kupić, czy nie. Ogólnie rzecz biorąc warto jednak zdecydować się na instalację dodatkowego zabezpieczenia w postaci daszka kominkowego, gdyż to rozwiązanie przynosi wiele korzyści.
W jaki sposób można natomiast dopasować dach kominkowy do przygotowanej już wstępnie konstrukcji? W tym celu na samym początku wypadałoby zapoznać się z podstawowymi odmianami tych elementów. Wyróżniamy ich kilka. W zależności od tego, jaką instalację zastosowano w budynku mieszkalnym czy jeszcze innym obiekcie, zupełnie inny dach może do niej pasować i to akurat zawsze trzeba wziąć pod uwagę. Z poszczególnymi wariantami każdy szybko się zaznajomi, przeglądając je na tej stronie: schiedel.com. Wszystkie elementy składające się na instalację centralnego ogrzewania muszą być ze sobą kompatybilne. Nie ma sensu kupować czegoś, co po prostu nie będzie działać i przez to nie będzie w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji. Porządna osłona kominkowa powinna też wykazać się kilkoma dodatkowymi parametrami. Aby odpowiednio się sprawdzała, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z czego ją wykonano.
Przeważnie daszki kominkowe wykonuje się ze stali aluminium bądź ocynku. W przypadku tych stalowych warto jeszcze zwrócić uwagę na to, by tworzywo wykorzystane do produkcji było kwasoodporne. Jeżeli natomiast sam komin jest ceramiczny, śmiało można pomyśleć o dopasowaniu do niego osłony wykonanej z dokładnie tego samego materiału, która w tym przypadku powinna być dość oczywistym wyborem. Daszki kominowe powinny być przy tym niewrażliwe na działanie wyższych temperatur. Często bowiem będą mieć kontakt z gorącym powietrzem.