Instalacje grzewcze dużej i średniej mocy wymagają zastosowania rozwiązań, które są obce np. w domowych systemach grzewczych. Jednym z nich jest tzw. sprzęgło hydrauliczne, które jest niezbędne w celu efektywnego zarządzania obiegiem wody grzewczej. Jak ono działa i jakie korzyści może przynieść jego montaż?
Dużo obwodów, dużo możliwości
W instalacjach CO sprzęgło hydrauliczne może mieć wiele różnych zastosowań. Najczęściej korzysta się z niego wszędzie tam, gdzie znajduje się kilka obwodów grzewczych zasilanych przez kilka pomp. Dzięki temu każda z nich jest obciążona w mniejszym stopniu, co w naturalny sposób przedkłada się na wydłużenie ich żywotności. Sprzęgło może być też wykorzystywane do rozdzielenia obwodów zasilających grzejniki i CWU (pojemnik na wodę), dzięki czemu latem można pozostawić kocioł wyłącznie w trybie podgrzewania zbiornika.
Sprzęgło a żywotność kotła
Instalując sprzęgło hydrauliczne inwestuje się w żywotność kotła. Jego konstrukcja pozwala na ograniczenie przepływu zimnej wody powrotnej z instalacji bezpośrednio do wnętrza kotła. Zanim do tego dojdzie, woda jest stopniowo podgrzewana, a dopiero potem wprowadzana do wymiennika ciepła przy palenisku. Dzięki temu chroni się wnętrze kotła przed wystąpieniem dużych różnic temperatur i jednocześnie unika się tendencji do powstawania korozji niskotemperaturowej.
Rozbudowane instalacje wielokotłowe
Sprzęgła znajdują swe zastosowanie również w bardzo rozbudowanych instalacjach, które są zasilane w ciepło z kilku różnych kotłów. Sprzęgło hydrauliczne CO może być wykorzystywane do przełączania zasilania z poszczególnych kotłów o zróżnicowanej mocy. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza latem, gdy podłączenie dużego kotła jedynie do podgrzewania wody w wymienniku CWU nie miałoby sensu.
Unikanie strat ciepła w obwodzie grzewczym
Wyzwaniem dla każdego gospodarstwa domowego jest dobór właściwego kotła do kubatury budynku. Problem ten uwidacznia się zwłaszcza w przypadku domów jedno i wielorodzinnych. Latem, gdy zapotrzebowanie na energię nie jest tak duże, kocioł odprowadza ciepło wyłącznie do CWU. Jeśli pojemność energetyczna CWU jest niska, to – od czasu do czasu – nadmiar ciepła może być odprowadzany do instalacji. Hydrauliczne sprzęgło do CO pozwala ograniczyć to zjawisko np. poprzez instalację wielu kotłów lub odrębnego obwodu grzewczego w łazience.
Podsumowując, hydrauliczne sprzęgło do systemów centralnego ogrzewania to urządzenie, które można potraktować jako element szeroko rozumianej automatyki grzewczej.