Ile kamizelek ma być w samochodzie?

0
19
Ile kamizelek ma być w samochodzie?
Ile kamizelek ma być w samochodzie?

Ile kamizelek ma być w samochodzie?

Ile kamizelek ma być w samochodzie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kamizelek powinno znajdować się w Twoim samochodzie? Może wydawać Ci się to dziwne pytanie, ale faktem jest, że noszenie odpowiedniej ilości i rodzaju kamizelki odblaskowej może uratować życie. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach stanowi jedno z najważniejszych zagadnień podczas podróży. Zarówno piesi jak i kierowcy muszą przestrzegać określonych przepisów dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Jednym ze sposobów poprawy widoczności pieszego jest noszenie specjalnej odzieży odblaskowej – takiej jak właśnie kamizelka odblaskowa.

Rola kamizelki odblaskowej

Kamizelka odblaskowa pełni bardzo ważną rolę – sprawia, że użytkownik staje sie bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego zwłaszcza gdy panują trudne warunki atmosferyczne lub jest ciemno. Dzięki odblaskom na kamizelce, światło reflektorów samochodowych odbija się od niej i sprawia, że osoba nosząca tę kamizelkę staje się bardziej widoczna dla kierowców.

Przepisy dotyczące noszenia kamizelek

Zgodnie z przepisami polskiego prawa drogowego, każdy pojazd powinien mieć w swoim wyposażeniu odpowiednią ilość kamizelek odblaskowych. Dokładną liczbę określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 31 marca 2003 roku.

Kamizelki dla kierowcy

Każdy kierujący pojazdem mechanicznym musi posiadać jedną lub więcej żółtych lub pomarańczowych (w przypadku służb porządkowo-budowlanych) kamizelek odblaskowych umieszczonych w miejscu dostępnym podczas jazdy oraz poza nią – tak aby było możliwe szybkie ich założenie przy opuszczaniu pojazdu na jezdnię czy też pobocze drogi.

Jakie są wymagania co do jakości?

Oczywiście sama obecność kilku sztuk tego typu odzieży to jeszcze nie wszystko. Kamizelka musi spełniać pewne normy bezpieczeństwa by faktycznie poprawić nasze bezpieczeństwo na drodze. Wszystkie kamizelki odblaskowe muszą spełniać wymogi normy PN-EN ISO 20471:2013.

Kamizelki dla pasażerów

Nie tylko kierowcy powinni być wyposażeni w kamizelkę odblaskową, ale także wszyscy pasażerowie samochodu. Przepisy nakładają obowiązek posiadania jednej lub więcej takich kamizelek przez każdego podróżującego pojazdem mechanicznym – bez względu na to czy jest ono zarejestrowane w Polsce czy za granicą.

Wyjątki od przepisów

Jest kilka sytuacji, gdy osoba nie musi posiadać przy sobie ani nosić żadnej dodatkowej odzieży odblaskowej:

  • Gdy porusza się po terenie zabudowanym i korzysta ze ścieżek rowerowych,
  • Gdy znajduje się w zamkniętym parkingu albo innego typu strefie chronionej (np. miejsca parkingowego), gdzie ruch pieszych i pojazdów jest ograniczony lub kontrolowany przez odpowiednie znaki informacyjne,
  • Pasażercy komunikacji publicznej również nie mają tego obowiąku pod warunkiem, że udostępnil im je właściciel danej linii autobusowej/metro/tramwajowej/etc.,
  • Również stanowiło by to naruszenie przepisów w przypadku, gdy dana osoba jest już wyposażona w inną odzież odblaskową (np. elementy na ubraniu).

Podsumowanie

Kamizelki odblaskowe są niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa zarówno dla kierowców jak i pieszych. Nosić je powinny osoby poruszające się po drogach, szczególnie przy złych warunkach atmosferycznych lub podczas jazdy nocnej.

Pamiętajmy zatem – odpowiednia ilość kamizelek odblaskowych powinna znajdować się w każdym samochodzie oraz być dostępna dla wszystkich pasażerów podróżujących tym pojazdem! Bezpieczeństwo nasze oraz innych osób na drodze to sprawa najważniejsza!

Wezwanie do działania: Proszę umieścić w samochodzie przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową.

Link tagu HTML : Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here