Ile jest firm meblarskich w Polsce?

0
26

W Polsce działa wiele firm meblarskich, oferujących różnorodne produkty i usługi związane z projektowaniem oraz produkcją mebli. Liczba takich przedsiębiorstw stale się zmienia wraz ze wzrostem konkurencji na rynku oraz rosnącym zapotrzebowaniem klientów na wysokiej jakości wyroby meblowe. Według danych GUS za 2020 rok, w Polsce działało ponad 25 tysięcy podmiotów zajmujących się produkcją lub sprzedażą mebli.

Historia meblarstwa w Polsce

Ile jest firm meblarskich w Polsce?

Aby zrozumieć skalę branży meblowej w Polsce, warto przyjrzeć się jej historii. Meblarstwo to dziedzina sztuki zdobniczej, która pojawiła się już wieki temu. W średniowieczu ludzie sami produkowali swoje meble – były one proste i funkcjonalne.

W XVII wieku rozpoczęło się produkcja bardziej ozdobnych i eleganckich mebli we Francji oraz Włoszech, a moda na nie szybko przeszła do innych krajów europejskich, także do Polski. Pierwsze warsztaty stolarskie powstały tu około 200 lat później.

Lata 60-te XX wieku to początek nowej ery dla polskiego przemysłu drzewnego – rozwijająca się gospodarka wymagała coraz więcej produktów z tej branży. Zaczynał powstawać wielokierunkowy sektor zajmujący sie zarówno produkcją drewnianych przedmiotów użytkowych jak również wyrobami artystycznymi czy elementami wystroju wnętrz (np.: parkiet).

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych nastąpiły zmiany organizacyjno-prawne: państwowe zakład fabryczny zostały podzielone na mniejsze jednostki lub całkowicie sprzedane prywatnym właścicielom co pozytywnie wpłynęło na rozwój małych fabryk i firm meblarskich. W tym okresie powstawały też pierwsze spółki akcyjne z branży, takie jak Meble Piotrków czy Fameg.

Lata 90-te to kolejny etap rozwoju sektora meblowego w Polsce. Otwarcia granic doprowadziły do wzrostu konkurencji zarówno krajowej jak również zagranicznej co wymusiło na polskich producentach rozwój jakościowy produktów oraz inwestycje w nowoczesne technologie produkcyjne.

Dzisiaj, po ponad trzydziestu latach od prywatyzacji przemysłu drzewnego można mowić o dynamicznym rozwoju branży meblowej w Polsce. Według danych GUS (2019) liczba podmiotów prowadzących działalność gospodarczą wynosiła niemal 10 tysięcy jednostek a ich sprzedaż osiągnęła wartość blisko 25 miliardów złotych.

Warto także wspomnieć o specyfice rynku: najwięcej przedsiębiorczości skupione jest na terenach wielkopolskiego regionu – tu funkcjonuje około dwóch tysięcy firm zajmujących się produkcją i handlem wyrobami z drewna; natomiast Małopolska plasuje się drugim miejscu jeśli chodzi o liczbę zakładów produkujących różnego rodzaju elementy drewniane np.: schody, balustrady itp..

Co ciekawe rynek eksportowy stanowi około 50% całości produkcji meblarskiej w Polsce. Największymi odbiorcami naszych produktów są Niemcy, Wielka Brytania oraz kraje skandynawskie.

Podsumowując: branża meblowa to ważna część polskiej gospodarki, która rozwija się dynamicznie zarówno pod kątem ilości sprzedanych wyrobów jak również zysków. To także sektor bardzo konkurencyjny wymagający od przedsiębiorstw ciągłych inwestycji w nowoczesne technologie i procesy produkcyjne aby sprostać wymaganiom rynku i klienta końcowego.

Wezwanie do działania: Sprawdź ile jest firm meblarskich w Polsce i zobacz jak OneOfGroup może Ci pomóc w rozwoju Twojego biznesu!
Link tagu HTML : https://oneofgroup.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here