Funkcjonalna kuchnia – jak zaprojektować ją samodzielnie?

0
531
Funkcjonalna kuchnia

Planujesz remont kuchni i twoim priorytetem jest funkcjonalność? Przy odrobinie chęci, czasu i wiedzy możesz samodzielnie stworzyć projekt praktycznego pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, które zamiast na projektanta wnętrz możesz przeznaczyć na lepszej jakości wyposażenie. Poznaj tajniki projektowania funkcjonalnej kuchni.

Trzymaj się zasad trójkąta roboczego

Trójkąt roboczy jest uznawana za złotą zasadę planowania kuchni. Zgodnie z jej założeniami wierzchołki figury tworzą lodówka, zlew i kuchenka. Odpowiednie rozmieszczenie tych elementów może znacząco ułatwić pracę w kuchni. Należy też pamiętać, żeby odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami nie były zbyt duże. Jednocześnie zlewozmywaki dwukomorowe bądź jednokomorowe powinny znajdować się najlepiej dość blisko lodówki i kuchenki. Z kolei kuchenka nie powinna być ustawiana w pobliżu lodówki ze względu na wydzielanie ciepła.

Dopasuj wyposażenie do rozmiaru kuchni

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, żeby poszczególne elementy wyposażenia były proporcjonalne względem metrażu kuchni. W przypadku niewielkiego pomieszczenia wstawienie sporych rozmiarów dwudrzwiowej lodówki może dać dość przytłaczający efekt. Ponadto utrudni swobodne poruszanie się po kuchni, problemem może być też otwieranie lodówki. Warto pamiętać, że małe meble czy też sprzęty AGD w przestronnej kuchni również mogą wyglądać dziwnie. Na dodatek mogą być niezbyt praktyczne w przypadku większej rodziny.

Zadbaj o przestronność

Możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu jest niesamowicie istotną kwestią. Z tego powodu podczas projektowania kuchni warto upewnić się, że po wstawieniu mebli i sprzętów nadal domownicy będą w stanie bez problemu przygotować razem posiłki. Przestronność nie musi jednak ograniczać się tylko do np. odległości między stojącymi naprzeciwko siebie szafkami. Warto zadbać również o to, żeby blaty zapewniały wystarczającą ilość miejsca do komfortowego przygotowywania dań, a w szafkach bez problemu zmieściły się naczynia.

Pomyśl o porządkach

Kuchnia bez dwóch zdań należy do tych pomieszczeń, w których niemal nieustannie coś się sprząta. Dotyczy to zwłaszcza osób, które gotują na co dzień. Dlatego warto wybrać płytki, meble, blaty i sprzęty, które można łatwo i szybko wyczyścić. W przypadku zlewozmywaków ze sklepu online TanieZlewozmywaki.pl ważną rolę odgrywa surowiec. Przykładowo na granicie nie widać zacieków, ale trzeba dość uważnie dobierać detergenty. Z kolei zlew ze stali można czyścić niemal dowolnym środkiem chemicznym, ale z kolei trzeba liczyć się z większą widocznością zacieków i możliwością zarysowania np. ostrą drucianą gąbką.

Weź pod uwagę własne potrzeby

W projekcie kuchni warto uwzględnić również własne potrzeby. Dla fanów gotowania priorytetem może być sporych rozmiarów płyta z pięcioma palnikami. Z kolei dla osób lubiących organizować imprezy ważniejsze może  być miejsce na barek bądź stojak na butelki. Warto też wziąć pod uwagę to, czy osoby najczęściej korzystające z kuchni są praworęczne, czy też leworęczne.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/gardenhouse.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here