Czyszczenie dachu – dlaczego to takie ważne

0
916
Czyszczenie dachu

Dach spełnia nie tylko funkcje estetyczne. Jego głównym zadaniem jest ochrona budynku – przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, ale i ucieczką ciepła czy utrzymaniem wilgotności wewnątrz obiektu na prawidłowym poziomie. Dlaczego tak ważne jest, aby regularnie czyścić dach?

Zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi

Regularne czyszczenie dachu wpływa na jego trwałość i pozwala na uzyskanie powłoki, która zapobiega niekorzystnemu działaniu warunków atmosferycznych. Poszycie dachowe staje się odporne na wilgoć, mróz, wysoką temperaturę czy silne promieniowanie słoneczne. Podczas opadów, w tym śniegu, w szczelinach nie gromadzi się nadmiar wilgoci, jak to ma miejsce w przypadku zaniedbanych dachów.

Ochrona przed korozją

Okresowe mycie dachów wpływa na ochronę przed pojawianiem się ognisk korozji. Zalegający śnieg, wilgoć, opady powodują, że dach, który nie jest właściwie pielęgnowany i zabezpieczony, zaczyna rdzewieć. Korozja szybko się rozprzestrzenia, a stąd już o krok do nieodwracalnych uszkodzeń.

O ile naprawy wymagają tylko pojedyncze dachówki, problem nie jest tak duży i nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Im jednak większe ogniska i uszkodzenia, tym zwiększa się ryzyko konieczności wymiany całego dachu. Ta operacja jest już znacznie bardziej złożona i pochłania bardzo dużo pieniędzy.

Mchy, porosty i grzyby

Kolejna kwestia to rozwój mchów, porostów i grzybów. Na dachu wyglądają one nieestetycznie, co ważniejsze jednak, również wpływają negatywnie na trwałość i jakość poszycia dachowego. Jeśli nie są usuwane, szczególnie przed sezonem jesienno-zimowym, mogą powodować trwałe uszkodzenia pojedynczych dachówek, a nawet większych powierzchni.

Estetyka, która pozostawia wiele do życzenia

Jeszcze jeden powód przemawiający za tym, aby regularnie czyścić dach, to pogarszająca się estetyka. Łuszcząca się farba, zanieczyszczenia, które dotykają coraz większej powierzchni dachu, odbarwienia. To wszystko wraz ze wspomnianymi porostami czy ogniskami korozji wpływa na nieestetyczny wygląd dachu. A przecież nawet wtedy, gdy nie chodzi o obiekt firmowy, lecz o prywatny dom, kwestie wizualne mają wpływ na to, jak postrzegana jest cała posesja i jak czują się w niej domownicy.

Profesjonalne czyszczenie warto powierzyć fachowcom, aby mieć pewność, że będzie ono wykonane dokładnie i w pełni bezpiecznie. Właściciele zyskają na dawnej estetyce, większej trwałości dachu oraz łatwiejszej pielęgnacji w przyszłości.

Przeczytaj więcej w artykule: Czyszczenie dachu z mchu – dlaczego to takie ważne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here