Czym osłonić okna dachowe i dlaczego warto to zrobić?

0
654
okna dachowe

Okna dachowe to doskonały sposób na doświetlenie wnętrza. Wpadające promienie słoneczne zapewniają optymalną ilość światła potrzebnego do pracy, ale też wprowadzą przyjemną aurę do sypialni czy dziecięcego pokoju. Niestety w słoneczne dni okna dachowe stają się sprawcą zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniach. Warto zawczasu pomyśleć o zainstalowaniu odpowiednich osłon okiennych, aby przyjemnie spędzać czas na poddaszu, nawet gdy panuje gorące lato.

Dobierając  osłony na okna dachowe, warto wziąć pod uwagę również ich estetykę. Rolety lub żaluzje nierzadko stanowią modną dekorację, która nadaje wnętrzu określonego charakteru. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pomogą nam zadbać o komfort korzystania z poddasza.

Rolety do okien dachowych

Rolety dachowe to jedno z pierwszych rozwiązań, o których myślimy w kontekście przysłony okna na poddaszu. W zależności od potrzeb możemy wybrać te, które całkowicie lub częściowo zaciemnią pomieszczenie lub takie, które będą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Na szczęście oferta producentów jest na tyle szeroka, że z łatwością dobierzemy odpowiednie rozwiązanie bez konieczności rezygnowania z estetyki na rzecz funkcjonalności.

Poszukując idealnych rolet do okien dachowych, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli szukamy produktu, który zapewnia prywatność, a dodatkowo nieco osłoni przed słońcem, z powodzeniem możemy wybrać rolety wykonane z pół zaciemniających materiałów. Ten rodzaj sprawdzi się szczególnie w gabinecie, salonie, czy też innym pomieszczeniu, które nie wymaga całkowitego zaciemnienia.

Wewnętrzne rolety zaciemniające dają podobny efekt, co rolety zewnętrzne. Niezależnie od pory dnia, dzięki aluminiowej powłoce, są one w stanie w całości zatrzymać światło wpadające do pomieszczenia. Warstwa, o której mowa odbija promienie słoneczne oraz zatrzymuje ciepło wewnątrz pokoju, dzięki czemu rozwiązanie to sprawdzi się przez cały rok niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Żaluzje, czyli klasyczne rozwiązanie w nietypowym miejscu

Żaluzje to ciekawy pomysł na przysłonięcie okien, który z pewnością docenią wielbiciele klasyki. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, wprowadzą do wnętrza nieco ciepła lub nadadzą mu nowoczesnego wymiaru. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju osłon jest możliwość dowolnego ustawienia lameli, a tym samym regulowania natężenia wpadającego światła.

Żaluzje mogą też sprawdzić się we wszystkich tych pomieszczeniach, których nie chcemy całkowicie zaciemniać. Zamontowane w kuchni, domowym gabinecie czy pokoju dziecięcym pomogą nam utrzymać odpowiedni poziom temperatury, a przy okazji np. w porze dziecięcej drzemki, zapewnią przyjemny półmrok. Niestety odczuwalną wadą żaluzji może być kłopot z utrzymaniem ich w czystości. Szczególnie jeśli wybierzemy te wykonane z drewna, które z reguły trudniej jest odkurzyć.

Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że nawet okna dachowe możemy zaopatrzyć w odrobinę technologii. Właściciele mieszkań, w których zamontowane są żaluzje sterowane elektrycznie, mogą zarządzać kątem nachylenia lameli za pomocą pilota czy aplikacji w telefonie. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku częstych podróży domowników, ponieważ ruch żaluzji może dać osobom postronnym poczucie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Markizy do okien dachowych – nowoczesne i solidne rozwiązanie

Nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem są markizy do okien dachowych, które jednocześnie osłaniają przed nadmiernym nasłonecznieniem i nie blokują dostępu światła do pomieszczenia. Niektóre produkty mogą ograniczyć nagrzewanie wnętrza nawet o 70 proc., nie zmniejszając przy tym widoczności.

Podobnie jak rolety zewnętrzne, markizy tłumią hałas podczas intensywnych opadów, ponieważ krople deszczu zatrzymują się na markizie i nie upadają na szybę. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w sypialni lub pokoju dziecięcym, ponieważ hałas może być przeszkodą do spokojnego wypoczynku.

Dekoracje okien na poddaszu

Wystrój okna dachowego nie musi ograniczać się jedynie do sprawdzonych i tradycyjnych rozwiązań. Chociaż mocny skos oraz brak parapetu sprawiają, że przy okiennej szybie nie umieścimy kwiatów doniczkowych czy ramek ze zdjęciami ukochanych osób, to jednak tę niedogodność możemy zrekompensować sobie w nieco inny sposób.

W pokoju dziecięcym sprawdzą się folie okienne, które można kupić w dowolnym rozmiarze, kolorze czy wzorze. W innych pomieszczeniach skośne okna możemy przyozdobić klasycznymi sposobami, wybierając lekkie firanki i zasłonki. Warto pamiętać jednak o tym, aby zamontować je na karniszach, które umieścimy nie tylko nad, ale też i pod oknem, aby tkanina spełniała swoją funkcję i osłaniała szybę. Na koniec pamiętajmy, aby dobierając odpowiednie ozdoby, zadbać o to, by optycznie nie przytłoczyć wnętrza, które ze względu na skosy może wydawać się i tak nieco mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here