Czy szkło kuloodporne gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa?

0
83
Czy szkło kuloodporne gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa

Szkło kuloodporne każdemu kojarzyć się może z najwyższym poziomem bezpieczeństwa – tego rodzaju materiał jest elementem stanowiącym podstawową „warstwę” ochronną zarówno w różnych obiektach budowlanych, jak i służy do zabudowy pancernej w pojazdach. Czy faktycznie szkło kuloodporne jest aż tak bezpieczne?

Szkło kuloodporne – jak działa?

Na samym wstępie warto nieco przybliżyć zasadę działania konstrukcji szkła kuloodpornego. Materiał tego rodzaju powstał z myślą o skutecznym rozpraszaniu energii pocisku lub też innego przedmiotu wymierzonego bezpośrednio w szkło kuloodporne. Im efektywniejsza będzie absorpcja energii, tym mniejsze staje się ryzyko przerwania ciągłości szyby i przebicia się przez nią naboju lub innego przedmiotu. Taka konstrukcja pozwala zatem na osłonę ludzi oraz mienia przed atakiem – na przykład przy próbie włamania.

Konstrukcja szkła kuloodpornego

Absorbowanie energii lecącego z ogromną prędkością pocisku jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji szkła kuloodpornego. Jest ono produkowane w inny sposób niż zwykłe, co właśnie przekłada się na jego wysoką skuteczność.

Przede wszystkim należy podkreślić, że produkcja szkła kuloodpornego prowadzona jest pod ścisłym nadzorem – oraz w oparciu o bardzo drobiazgowe wytyczne. Normy techniczne pozwalają na uzyskanie materiału o określonych parametrach i oczekiwanych funkcjach.

Produkcja szkła kuloodpornego jest procesem wieloetapowym i do tego wymagającym wykorzystania specyficznych surowców. Konstrukcja opiera się oczywiście na szkle, jednak wzmacnianym (pomiędzy kolejnymi warstwami) za pomocą folii poliwęglanowej. Wykorzystywane kolejne elementy są łączone metodą laminowania. Wszystkie warstwy szkła oraz folii PC tworzą razem kompozyt, którego głównym zadaniem jest ochrona ludzi oraz mienia. Warto również podkreślić, że samo szkło wykorzystywane w konstrukcji tego typu jest hartowane, co dodatkowo stanowi formę jego wzmocnienia.

Dlaczego wielowarstwowa budowa szkła kuloodpornego ma takie znaczenie?

Specyficzna, wielowarstwowa konstrukcja szkła kuloodpornego ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności.

Folia poliwęglanowa, która znajduje się pomiędzy kolejnymi taflami szkła hartowanego, stanowi ważny element zapewniający odporność na ataki bezpośrednie – na przykład z użyciem młotka, siekiery, łomu czy też kija. Amortyzuje bowiem uderzenia i nie pozwala na rozbicie, przykładowo, szyby w oknie kasowym.

Drugą, ważną cechą warstwowej budowy szkła kuloodpornego jest fakt, że nawet w przypadku jego pęknięcia, nie dochodzi do odrywania się ostrych igieł, które mogłyby ranić osoby znajdujące się w pobliżu. Podobnie zachowuje się zresztą przednia szyba samochodowa, która po uszkodzeniu tworzy „pajęczynę” pęknięć w postaci większych odłamków.

Bezpieczne szkło kuloodporne – gdzie jest użytkowane?

Konstrukcja szkła kuloodpornego oraz jego właściwości zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Z tego względu materiał ten jest stosowany wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie maksymalnej ochrony – zarówno ludziom, jak i wartościowemu mieniu.

Nic zatem dziwnego, że szkło kuloodporne wykorzystywane jest we wszelkiego rodzaju zabudowie wnętrz – w bankach, kantorach, lombardach, ale i w wielu urzędach czy podobnych instytucjach (ambasady, obiekty medyczne). Również prywatne obiekty często korzystają z osłony tego rodzaju. Wystarczy wspomnieć, chociażby, o salonach jubilerskich, stacjach benzynowych, sklepach monopolowych i całodobowych. Wszędzie tam, gdzie ryzyko włamania jest wyższe, montaż elementów ze szkła kuloodpornego staje się całkowicie uzasadniony.

Szkło kuloodporne stanowi ponadto podstawę wyposażenia pojazdów – na przykład pancernych furgonów policyjnych lub tak zwanych bankowozów, służących do bezpiecznego transportowania złota, gotówki oraz innych kosztowności. Nie każdy wie, że takie wzmocnione szkło stanowi również główny element osłon w kaskach policyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here