Czy Lara to Laura?

0
224
Czy Lara to Laura?
Czy Lara to Laura?

Lara i Laura to dwie różne imiona, chociaż brzmią podobnie. Lara jest zwykle używana jako żeńskie imię pochodzenia łacińskiego oznaczające „oświetlenie” lub „lśnienie”. Natomiast Laura również jest żeńskim imieniem, ale ma bardziej klasyczne pochodzenie greckie i znaczy „wiecznie kwitnąca”.

Czy Lara to Laura? – Analiza imion

Czy Lara to Laura? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób przy spotkaniu z kobietą o tym imieniu. Często mylone ze sobą, te dwa imiona różnią się jednak nie tylko literami.

Analiza nazwisk pokazuje, że w Polsce oba te imiona są dość popularne. Jednakże ich pochodzenie jest zupełnie inne. Imię Laura wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „wieczna chwała”. Natomiast Lara ma swoje korzenie w mitologii rzymskiej i odnosi się do bogini lasów i pól – Lary.

Oprócz etymologii tych dwóch imion istnieją również subtelniejsze różnice między nimi pod względem znaczenia psychologicznego. Kobieta nosząca imię Laura uosabia delikatność oraz spokój natury ludzkiej; natomiast osoba o nazwisku Lara cechuje silny charakter oraz determinacja.

Warto także spojrzeć na popularność tych dwóch nazwisk na świecie. Według statystyk jednymi z najpopularniejszych miejsc dla dziewczyn noszących to drugie mogły być kraje takie jak Wielka Brytania lub Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – gdzie przeszło 50 tysiący dzieci zostało ochrzczonych jako ‚Lara’. Z kolei jeśli mowa już była o Laurach – warto wspomnieć tutaj choćby Hiszpanię czy Portugalię gdzie to imię cieszy się olbrzymią popularnością.

Podobieństwa między tymi dwoma nazwiskami pojawiają się także w kontekście ich fonetyki. Zarówno Lara, jak i Laura składają się z trzech liter – „L”, „A” oraz „R”. Jednakże różnica polega na wymowie tych znaków. W przypadku Laurę mamy do czynienia ze spółgłoską ‚l’ dźwięczną czyli taką która jest wydawana przez drżenie fałd głosowych, natomiast dla Lary przypada jej odmiana bezdźwięczna – co oznacza że nie ma tu żadnego rodzaju wibracji struny głosowej przy jej artykulowaniu.

Warto również wspomnieć o formach skróconych obu tych imion: Laury oraz Lary. Choć mogłoby się wydawać, że są one synonimiczne i można je stosować naprzemiennie – jednak faktem pozostaje właśnie tutaj jednoznaczny rozdział pomiędzy nimi.W krajach Europy Zachodniej forma ta może być używana jako zdrobnienie Larissa lub Laurence (z anglojęzycznego Lawrence).

Istotnym aspektem analizy pod względem różnic między tymi dwoma nazwiskami jest fakt łączenia ich często tylko dlatego, że brzmieniowo do siebie pasują; Co więcej wiele osób uważa też te dwa słowa za zupełnie identyczne! Jednak jak widać na powyższych przykładach – są to dwa zupełnie różne imiona, z odmiennym pochodzeniem i charakterystycznymi cechami.

Podsumowując można stwierdzić, że Lara i Laura to dwie całkiem inne nazwy kobiece, a ich mylenie jest spowodowane jedynie podobnym brzmieniem oraz literacką bliskością pomiędzy nimi. Znając już jednak te subtelne różnice warto dokładniej analizować konkretne przypadki spotkań osób o tych imionach – aby nie popełnić faux pas!

Wezwanie do działania: Proszę zweryfikować, czy imię Lara jest skrótem od imienia Laura i poprawnie zapisane. W celu uzyskania informacji na temat dzieci zapraszam do odwiedzenia strony RepublikaDzieci.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here