Co kupić do pierwszego akwarium?

0
666
akwarium

Akwarium coraz częściej staje się ozdobą nowoczesnego domu. Pozwala na hodowanie pięknych okazów roślin, ryb, a nawet koralowców. Może towarzyszyć nam w gabinecie, salonie, sypialni, a nawet współczesnej kuchni, która idzie za ciekawymi trendami. Jednak, aby rzeczywiście zachwycało, musi zostać odpowiednio przygotowane. Jeśli będzie twoim pierwszym, pewnie zastanawiasz się, co warto do niego wybrać? Podpowiadamy!

Wygodny zestaw akwariowy

Pierwsze, po co należy sięgnąć, to odpowiedni zestaw akwariowy. W jego skład powinien wejść zbiornik o wielkości odpowiedniej do wybranego gatunki rybek, a także dopasowana do niego pokrywa. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, kiedy chcemy ograniczyć parowanie wody i zapobiec częstej jej wymianie z powodu zmieniających się warunków. Co równie ważne, pokrywa chroni rybki przed ciekawskimi dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi, którym mogłoby przyjść do głowy wkładanie daczek lub łapek do wody. Przyda się też, aby rybki nie próbowały wyskakiwać z akwarium.

Nowoczesny, ciekawy zestaw akwariowy może być od razu wyposażony w oświetlenie, które zapewni możliwość obserwowania rybek w czasie ich życia. Jednocześnie oświetlenie LED-owe sprawia, że rośliny mają zagwarantowane właściwe warunki do życia.

Przykładem takiego zestawu może być Aquael Glossy Czarny 120 Prosty. W jego skład wchodzą wszystkie wymienione elementy, a dodatkowo można łatwo rozbudować go o poręczną szafkę, która zagwarantuje wyeksponowanie zbiornika na odpowiedniej wysokości. Jego ciekawym elementem jest elegancka listwa zwieńczająca, która nadaje mu unikatowego wyglądu. Co ważne, zestaw został wyposażony w otwory do montażu pozostałych niezbędnych elementów.

Filtry do wody

W każdym zestawie powinien znaleźć się filtr do akwarium, który zapewni rybom jak najdłużej czystą, napowietrzoną wodę. Filtry może u podzielić na wewnętrzne (znajdujące się w zbiorniku) oraz zewnętrzne. Ich zadaniem jest wciąganie porcji wody za pomocą pompki do kaskady filtrów, które na drodze mechanicznej i biologicznej oczyszczają wodę z unoszących się w niej drobinek, drobnoustrojów czy pierwotniaków. Dzięki temu pozostaje ona długo świeża, czysta i zdrowa dla małych podopiecznych.

Dodatkową zaletą filtrów jest zdolność napowietrzania wody drobnymi bąbelkami powietrza, co przekłada się na kondycję rybek.

Ogrzewanie wody

Hodowla rybek wymaga utrzymania wody w odpowiednim stanie, w tym również jej ogrzewania do temperatury optymalnej dla wybranego gatunku lub gatunków. Z tego względu należy wykorzystać grzałki o mocy dostosowanej do oczekiwanej temperatury oraz wielkości zbiornika. Co więcej, powinny być zaopatrzone w termostat, który pomoże w nastawieniu prawidłowej temperatury, a jednocześnie wskaże aktualną. Dzięki temu nigdy nie przegrzejesz, ani nie wyziębisz swoich małych pupili.

Po tych kilku akcesoriach przyjdzie dopiero czas na wybieranie podłoża, roślin i ozdób, które urozmaicą wygląd akwarium i sprawia, że stanie się czarującym elementem, domowego wystroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here